Code.org , Programlama ve Geleceği Üzerine

“Bu ülkedeki herkes programlamayı öğrenmeli, çünkü insana nasıl düşünmesi gerektiğini öğretiyor.” Steve Jobs

Hacker ve kodcu(coder) insanları hep karanlık, boş pizza kutuları ve redbull tenekeleri arasında dağınık  bir Harvard yurt odasında hayal ederiz. Çünkü çoğunluk Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatının anlatıldığı “Sosyal Ağ” filmindeki sahneleri bilir. Hadi Partovi ve Ali Partovi kardeşler tarafından kurulan Code.org sitesi, bilgisayar bilimleri ve özelinde programcılığı herkese öğretebilme hayaliyle yayın hayatına başlamış. Herkes derken programlamayı öğrenmek isteyen herkesi kastetmiyoruz, gerçekten bilgisayarla tanışmış “herkesten” bahsediyoruz.

Hadi Partovi programlamayı öğrenirken yaşanan zorluklar ve bu boşluğun kapatılması için toplum üzerine düşen görevler hakkında önemli bilgiler verdi.

“Bu ülkemizin yüzleşmesi gereken bir sorun. Bunlardan belkide en önemlisi okullarda bilgisayar bilimlerinin olması gerektiği gibi öğretilememesi ve bilgisayar öğrenmenin (ve aslında bilgisayarla konuşmanın yolu şimdilik programlama dillerini öğrenmektir) okuma-yazma gibi zorunlu bir beceri  olduğunun kabul edilmemesidir.

Yazılımlar sayesinde dünya alt-üst olurken ve bu alanda yeni iş ve istihdam imkanları, yeni iş tanımları ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıkarken eğitim sistemimiz bunun tam tersi bir yolda ilerliyor. Evet belkide start-up tarzı bir girişimden başlangıçta para kazanmak her ne kadar zor olsada, herkesin birazcık programlama bildiğini düşünsenize; kimbilir ortaya ne kadar ilginç fikirler ve projeler çıkacaktır. Mesela bir doktor sağlıkla ilgili zaman kazandıracak bir yazılım geliştirmek istediğinde en azından nereden başlayacağını ve kimlere ihtiyacı olacağını en baştan tahmin edebilecektir.

mezun-is-acigi-grafigi

“Vergi zammına ve tasarruf planlarına gerek yok. Sadece yazılım işlerinin diğer ülkelere gitmesini engellemek ve eğitim yoluyla herkesi bu alanda bilinçlendirmek yeterli olacaktır.Eğitim sistemimiz 150 yıldır aynı, model olarak hiç yeni bir şey eklenmiyor. Çocuklarımızı bu değişime hazırlamalıyız, bu ulusal bir mesele ve bir sonraki büyük adımımız belkide bu farkındalık olacaktır.”

is-firsati-egitim1

Eğitim sistemimizi oturduğumuz yerden değiştiremeyeceğimize göre, bireysel yada küçük topluluklar aracılığıyla bu farkındalığı oluşturmamız gerekiyor.  Doktor, avukat ve hatta çiftçiler bile en azından temel düzeyde programlama öğrenmeliler. Çünkü bu insanlar günlük yaşamlarında yaptıkları bilgisayar işlemlerinin bile mantığını bilmiyorlar. Mesela “bulut” nedir? Dosyalarımız nereye kaydedilir?Burada anahtar erişebilirlik ve bunu internet aracılığıyla kesintisiz sağlayabiliyoruz. İşte tam bu noktada Code.org devreye giriyor.

Code.org sitesinde başrolde yazılım camiasından bir çoğunu tanıdığımız Bill Gates, Mark Zuckerberg, will.i.am, Chris Bosh, Jack Dorsey, Tony Hsieh, Drew Houston, Gabe Newell, Ruchi Sanghvi, Elena Silenok, Vanessa Hurst, ve Hadi Partovi gibi isimler yer almaktadır. İçeriğin çoğunluğu Türkçe altyazılı olarak verilmektedir. Mutlaka incelemenizi öneririm.

Code.Org, okullarda kodlamayı erken yaşta çocuklara kazandırmak için başlatılmış bir projedir.

Yukarıdaki yazı techcrunch.com adresindeki bir röportajın Türkçe’ye çevrilmiş halidir.