Kodlama Öğrenmeye Nasıl Başlanmalı

Nasıl Başlarız?

Bu yazımızda kodlama öğrenmeye nasıl ve nereden başlayacağınızdan bahsedeceğiz. Yazılıma başlama isteği, girişimciliğin sayesinde çıkan rol modellerinin insanlar tarafından çekici bir hayat olarak görülmesi ile gün geçtikçe artan ve daha çok kişide ortaya çıkan bir durum haline geldi. Bu isteğin ortaya çıkması çok güzel ancak bu isteğin sürdürülebilir olması gerekiyor. Yazılıma başlamadan önce “neden bu işi yapacağım?” sorusuna sizi motive eden, sürdürülebilir bir cevabınız olması gerekiyor. Aksi halde yazılım geliştirmenin de zor yanları var. İlk önce algoritma mantığını öğrenmeniz gerekir. Algoritma mantığını öğrenmek, problemleri nasıl çözümleyebildiğiniz kod yazmaktan daha önemlidir. Daha sonra kodlama ile ilgili tanımlamaları yapalım.

Kodlama; bilgisayarın anlayacağı dilden konuşmak diyebiliriz. Ardından kodlamada kullanacağımız algoritmanın tanımını yapalım.

Algoritma, bir problemin çözümüne ulaşmak için atılan adımlara denir.

Kodlama yapmaya karar verdiğimizde ilk olarak sıfırdan başlamak için görsel tabanlı programlamadan başlanmalıdır. İlk başta görsel tabanlı programlamadan başlamak kodlama ile ilgili ön yargılarınızı kırmak ve zor olmadığını görmek sizin için oldukça olumlu bir başlangıç olacaktır. Görsel tabanlı programlamaları kodlamanın mantığını öğrenmek için kullanılabilir. Görsel tabanlı uygulamalara örnek verecek olursak, Mblock, Scratch, MakeCode, Kodu Game Lab, App Inventor, Thunkable v.b. Bu uygulamalarla kodlamanın mantığını kavrayabilirsiniz. Daha da ileri seviyelere ulaşmak için ilk önce hangi alanda kodlama yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Örneğin; mobil uygulama geliştirme, oyun geliştirme, masaüstü uygulama geliştirme, web sitesi tasarımı gibi.

  • Mobil Uygulama Geliştirme Uygulamaları: Android Studio, Visual Studio.
  • Oyun Geliştirme Uygulamaları: Unity, CopperCube, Armony.
  • Masaüstü Uygulama Geliştirme Programlama Dilleri: C++, C#, Python.
  • Web Sitesi Tasarım Programlama Dilleri: PHP, HTML, JavaScript, Swift.

Hangi alanda kodlama yapacağınıza karar verdikten sonra o alanda kodlama yapacağınız programlama dillerini araştırmanız gerekiyor. Hangi programlama dilini öğrenmeye karar verdiğiniz zaman o programlama dilini öğrenmek için basit uygulamalar yapmak gerekir. Daha sonra yapmak istediğiniz uygulamaya yani projenize başlayabilirsiniz. Kodlama ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Atölye Vizyon’un Kurtköy ve Ataşehir şubelerine gelebilir veya atolyevizyon.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri