3d tasarım

3B TASARIM NEDİR? ÇOCUKLAR NEDEN 3B TASARIM ÖĞRENMELİ?

3B (3D) tasarım herhangi bir objeyi veya nesneyi bilgisayar ortamında belirli araçları kullanarak oluşturmaktır. 3B tasarım birçok meslek grubunda kullanılmaktır. 3B tasarım, bir ihtiyaca, kullanım alanına, mühendislik hesaplarına göre önce kağıt üzerinde belirlenen parçanın bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. 3 boyutlu tasarım daha önce söylediğimiz gibi bir ihtiyaç için ya da sorun için üretilen çözümün ilk olarak kağıda daha sonra ise bilgisayara aktarılmasıdır. Tasarım yapılırken kağıda çizilen ürün ya da cisim bir tasarım programı ile bilgisayar ortamına matematiksel olarak aktarılır. Bu işlemi gerçekleştirecek yüze yakın belki daha fazla tasarım programı bulunmaktadır.

 

Örneğin; diş doktoru, mühendis, mimar vs. Hatta 3B tasarımın kullanılmadığı meslek çok az sayıdadır. Gelecekte her parça veya eşya kişiye özel üretilecek. Yani kullandığımız sağlık malzemeleri, eğlence ürünleri zamanla özelleşecek. Yani 3B nesneler her yerde olacak. Gelişen tasarım programları ile birlikte günümüzde tasarım yapmak oldukça kolay ve tam olarak ihtiyacın giderilmesi için kullanılabilir bir hale gelmiştir. Fakat 3 boyutlu tasarım ve 3d modelleme hem ülkemizde hem de dünyada fazla karıştırılmaktadır.

3 boyutlu modelleme ise, 3 boyutlu bir nesnenin veya şeklin matematiksel bir temsilini oluşturmak için yazılım kullanma sürecidir. Oluşturulan nesneye bir 3B model denir ve bu 3 boyutlu modeller çeşitli endüstrilerde kullanılır. Film, televizyon, video oyunları, mimari, inşaat, ürün geliştirme, bilim ve tıp sektörlerinde grafik tasarımları görselleştirmek, simüle etmek ve işlemek için 3B modeller kullanılır.

3B tasarım yapabilmek için 3B düşünme yeteneğine sahip olmak gerekir. Gelecekteki mesleklerde tasarım, modelleme ve 3B düşünme yeteneği gerekecek. Bu yüzden 3B düşünme yeteneğine sahip olmak çocuklar için çok önemlidir. Bu yeteneği küçük yaşta kazanmış olan çocuklar hayatlarına yeni bir bakış açısı eklemiş olurlar. Ayrıca 3B düşünme yeteneğini ilerleyen yaşlarda öğrenmek oldukça zordur. Bu yüzden bu yetenek ne kadar erken kazanılırsa o kadar iyidir. Ayrıca analitik düşünme becerisi de kazanan çocuklar günlük hayatta karşılaştığı problemlere karşı kolaylıkla çözüm üretebilirler. Üretme kültürünün en önemli esası olan hayal gücüde bu sayede gelişmiş olacaktır.

 

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri