Arduino Çeşitleri

Arduino, çeşitli versiyonları bulunan mikrodenetleyici ve bunu programlama için gerekli ekipmanları üzerinde bulunduran geliştirme kartlarının genel adıdır. Üzerinde standart giriş ve çıkış pinleri bulunmaktadır, giriş pinleri ile analog ya da dijital çıkışlı sensörlerden gelen verileri kartımıza aktararak çeşitli işlemler gerçekleştirebiliriz. Çıkış pinleri üzerinden ise motor kontrolcü kartlarına, led sürücülerine ve diğer çıkış birimlerine standart çıkış sinyalleri sağlar. Çıkış pinlerinden standartlaştırışmış maksimum 5V sinyal gerilimi çıkar. Arduino yazılımı geliştirme ortamı IDE ve belli başlı kütüphanelerden oluşur. Bu kartın en çok tercih edilmesinin nedenlerinin başında mikrodenetleyiciler hakkında fazla bilgi gerektirmeden de programlama yapabilmenizi sağlamasıdır.

Arduino
 • Açık kaynaklı bir geliştirme platformudur. (Devre şemasından, programlama arayüzüne kadar…)
 • Program geliştirmek basittir. Aynı kart üzerinden hem programlanır hem test edilebilir.
 • Kolay programlanabilir.
 • Çevresiyle çok kolay bir şekilde etkileşime girebilen sistemler  tasarlayabilirsiniz.
 • Kütüphaneler ile  kolayca mikrodenetleyicileri programlayabilirsiniz.
 • Girişleri sayesinde analog ve dijital verileri işleyebilirsiniz.
 • Sensörlerden gelen verileri kolayca kullanabilirsiniz.
 • Dış dünyaya çıktılar (ses, ışık vb…) üretebilirsiniz.
Arduino Devreleri
 • Bluetooth Kontrollü Projeler
 • Tarım Projeleri
 • Uzaktan Kontrollü Araç Projeleri
 • Giyilebilir Teknoloji Projeleri
 • Engelsiz Yaşam’a destek projeleri
 • Hayvanların yararına projeler
 • Çocuklar gençler ve yetişkin bireyler çok çeşitli projeler yapabilir.
Arduino Uno

Basit ve erişilebilir kullanıcı deneyimi sayesinde Arduino, binlerce farklı proje ve uygulamada kullanılmıştır. Yazılımı yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır, ancak ileri düzey kullanıcılar için yeterince esnektir. MacWindows ve Linux üzerinde çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler bunu düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturmak, kimya ve fizik prensiplerini kanıtlamak veya programlama ve robotik ile başlamak için kullanırlar. Tasarımcılar ve mimarlar etkileşimli prototipler oluştururlar, müzisyenler ve sanatçılar bunu kurulumlar ve yeni müzik enstrümanlarını denemek için kullanırlar. Elbette yapımcılar, örneğin Teknofest‘te sergilenen projelerin çoğunu oluşturmak için kullanıyorlar. Arduino yeni şeyler öğrenmek için önemli bir araçtır. Herkes –çocuklarsanatçılarprogramcılar– bir kitin adım adım talimatlarını izleyerek üretmeye başlayabilir.

Arduino ile Kodlama

Proje yaparken hazırlayacağınız devreleri çizmek için Fritzing programını kullanabilirsiniz. Arduino Kartları kodlamak için metin tabanlı ya da blok tabanlı kodlama uygulamaları kullanılabilir. Bunlara örnek olarak Arduino Ide ve mBlock verilebilir.

Arduino Nano

Arduino Nano; ATmega168 temelli bir mikro denetleyici kartıdır. Üzerinde 14 adet dijital giriş / çıkış pini(6 adet PWM çıkışı), 8 adet analog giriş, 16 MHz kristal, USB soketi, ICSP konnektörü ve reset butonu bulunmaktadır. V3 ile haberleşmeyi sağlamak için
FTDI çipi yerine, USB CH340 seri dönüştürücü kullanılmıştır.

Arduino Uno

Arduino Uno birçok şekilde haberleşme işlemini gerçekleştirebilir. RX ve TX pinleri ile seri haberleşme imkanı mümkündür. Atmega16u2 USB-seri dönüştürücü de bilgisayarda sanal bir seri port açarak Atmega328 ile bilgisayar arasında haberleşmeyi sağlar. Arduino IDE içerisinde yer alan seri monitör ile bilgisayar arasında metin temelli bilgilerin gönderilip alınmasını sağlar. Uno ile bilgisayar arasında USB üzerinden bir haberleşme olduğunda kart üzerindeki RX ve TX yazan LED’ler yanar.

Arduino Uno’da normalde bir tane seri port bulunmaktadır fakat SoftwareSerial kütüphanesi kullanılarak bu sayı yazılımsal olarak arttırılabilir.

Atmega328 ayrıca I2C ve SPI portları da sağlamaktadır. Arduino IDE içerisinde yer alan Wire kütüphanesi I2C kullanımını, SPI kütüphanesi de SPI haberleşmesini sağlamak için kullanılır. Arduino Uno da Arduino IDE ile programlanır.

Arduino Mega

Mega 2560, ATmega2560 tabanlı bir Arduino kartıdır. İşlemci bakımından en gelişmiş ATmega tabanlı Arduinoların başında gelmektedir. 54 dijital I/O pini vardır. Bunların 14 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir. 16 analog girişi, 4 UART (serial port), 16 MHz kristal osilatörü, USB bağlantısı, adaptör girişi, ICSP çıkışı ve bir reset butonu vardır.

Daha Fazla Video İçin Youtube Kanalımızı Ziyaret Edebilirsiniz

YOUTUBE