Çocuklar Neden Kodlama Öğrenmelidir

Robotik ve Kodlama

21. yüzyıl toplumunda çocukların sahip olması gereken becerilerin önemi ve değeri gün geçtikçe artmaktadır. Çocuklarımızın eğitim hayatlarında ve kişisel gelişiminde başarılı olmasını, günümüz teknolojisine uyum sağlamasını, yeni meslek kollarına adapte olmaları için kodlama eğitimi birinci adım niteliğindedir.

Günümüzde her ulus iletişim kurmak için kendine ait veya başka ülkenin dilini kullanmaktadırlar. Örneğin; Türk milleti Türkçe, İngiliz milleti İngilizce vb. farklı milletlerden insanlar birbirleriyle iletişim kurmak için ortak bir dil kullanırlar. Bizler de istediğimiz komutları elektronik aygıta yaptırmak istediğimizde bizim vermiş olduğumuz komutları elektronik aletlerin kendi dilinde anlamalarını sağlamasına kodlama diyoruz.

Çocuklarımızın kodlamayı öğrenmesi için birçok sebep vardır. Kodlamanın faydalarını inceleyecek olursak;

Çocukların Problem Çözme Yeteneklerini Geliştirir

Çocuklarımız bilgisayarı anlayıp kodlamanın temelini öğrendiklerinde, bilgisayarda işlerin hangi sıra dahilinde nasıl yürüdüğünü görürler, bilgisayarda bir sorunla karşılaştıklarında sorunu tespit etmeye çalışırlar. Çocukların küçük yaşta kodlama öğrenmeleri günlük hayatta karşılaşabilecekleri problemleri daha kolay çözmelerine olanak sağlar.

Çocukların Esnek Düşünmelerini Sağlar

Çocuklar kodlamayı öğrendiğinde hatalarını düzeltebilme olasılığı artar. Çocuklarımız kodlama yaparken bazı hatalarla karşılaşabilirler. Hatalarını düzeltebilmek için kodlama aşamalarını gözden geçirirler ve geriye yönelik bakabilmelerine, düşünebilmelerine katkı sağlar.

Çocukların Düşünme Becerilerini Geliştirir 

Kodlamayı öğrenmek, çocukların yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmesine olanak sağlar. Çocuklarımız, kodlama yaparken karşılaştığı problemler için farklı çözüm yolları düşünür, araştırır. Böylelikle çocuklarımız günlük hayatta karşılaşabileceği problemlere daha farklı açılardan düşünerek problemlerini çözebilirler.

 


Çocuklar için Kodlama

Kodlama, Çocukların Yaratıcılığını Geliştirmelerine Katkı Sağlar

Çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde kendi tasarımlarını, kodlarını yazabilme ve üretebilme fırsatları bulurlar. Böylelikle tamamen kendilerine ait tasarımlar yapabilirler. Çocuk kendi ürettikçe motivasyonu da artacaktır ve hep hayal edip, tasarlayıp, üretmek isteyerek yaratıcılığını geliştirecektir.

Gelecek için Kodlama

Kodlamayı öğrenen çocuklar, gelecekte kendileri için iş konusunda daha avantajlı konuma gelip neredeyse her sektör yazılımla ilişkili olduğu için kendilerini geliştirip güncelleyen kişi olarak yetişecek ve  iş kaygıları olmayacaktır. Hangi alanda çalışacaklarına kendileri karar verebilecektir. Bu yüzden kodlama eğitimi, anaokulu seviyesinden başlayıp eğitimin tüm kademelerinde verilerek bu becerilerin kazandırılması anlamında büyük katkı sağlanmış olur.

Endüstri Alanında Yazılımcılara Giderek İhtiyaç Artmaktadır.

Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesiyle birlikte sanayi alanında iş imkânı artmaktadır. Nitelikli yazılımcıların bulunması zor olduğundan dolayı, maaşları yüksek olmaktadır. Eğer bu eğitimler çocuklara küçük yaşlardan itibaren verilmeye başlanırsa onların da genç yaşta deneyim kazanmaları sağlanmış olur ve yazılım sektörüne ilgi göstermeleri de artacağından ötürü bu açık kapatılmış olunacaktır.

Kodlama Çocukların Matematiği Öğrenmelerine Yardımcı Olur

Kodlamayı yaparken aslında matematik de öğreniliyor. Çünkü kodlamanın temeli matematiğe dayanmaktadır. Çocuklar bu sayede matematik becerilerini de geliştirmektedirler. Bir problemin çözümünde mantıksal ve hesaplama işlemlerini kullanarak matematiksel becerilerini de geliştirmiş olurlar.

Çocuğunuz Eğlenerek Kodlamayı Öğreniyor

Çocuğunuza en iyi hediyeyi vermek istiyorsanız onun kişisel gelişimine yönelik alacağınız hediye en değerlisidir. Kodlama sayesinde çocuklarınız kişisel gelişim açısından yeni beceriler edinecektir ve bu becerileri de eğlenerek elde edecektir. Bunun sonunda hayatının birçok noktasında kendi kararlarını verebilen, hayal edebilen, tasarlayan, üreten ve paylaşımcı bireyler haline geleceklerdir.

Eğitimlerimiz ve atölyeler hakkında bilgi almak için Atölye Vizyon ile iletişime geçebilirsiniz.

Kurtköy Şube : Yenişehir Mah. Cumhuriyet Bulvarı, Dumankaya Cadde Sitesi, C Blok No:13 Kurtköy Pendik, İstanbul

Ataşehir Şube : Atatürk Mah, Girne Cd No: 11, 34758 Ataşehir/İstanbul

İletişim : 05511660444

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri