Kodlama Çocuklar İçin Neden Önemli

Kodlama sadece çocuklar için değil tüm bireyler için önemli diyebiliriz. Her yaştan insanın kendi hayatının içerisinde oldukça faydalanabileceği kodlama dünyada gelişmiş ülkelerde zorunlu eğitim haline gelmiş bulunmakta. Eğitimde eleştirel, mantıksal düşünme becerileri, kodlama becerileri gibi temel eğitim becerilerini geliştirmeyi ve problem çözmeyi hedefleyen ülkeler kodlama eğitimini müfredatlarına entegre etmekte.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyini etkileyen ekonomik değişimler, teknoloji ve Endüstri 4.0 dünyada hızla ilerlerken bu hıza ayak uydurmak için doğru adres olarak kodlamayı tercih etmekteler. Teknolojinin her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretimde de yerini alması ve teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması dijital dünyaya ayak uydurmak için gerekli adımların başlangıcı olacaktır. Kodlama eğitimi, değişen ve gelişen bu dünyada değişime ayak uydurabilen bireylerin yetişmesine olanak sağlar.

Kodlama öğrenmek ikinci bir dil öğrenme durumuna oldukça benzetilir. Çocukların beyni, karmaşık durum ve olayları erken yaşlarda hızla öğrenebilirler. Erken yaşta kodlama öğrenmek çocuklara ileriye doğru programlama alanında daha başarılı olma şansı tanır.

Erkenden kodlama yapmayı öğrenen çocuklar, programlamanın ardındaki düşünce ve mantığı daha iyi kavrarlar. Kodlamanın öğrenilmesi hem çocuğun zihin gelişimini olumlu etkiler hem de özgüvenini artırır.

Kodlama eğitiminin çocuklar üzerinde birden çok faydası olduğu bilinmekte. Birkaç faydasından bahsedecek olursak; her şeyden önce algoritmik düşünce ve tasarım odaklı düşünebilme becerisi kazandırır. Kodlama çocuklara yaratıcılık imkânı verir, kendi ürünlerini, projelerini ortaya çıkarma fırsatı sunar. Kodlama çocuklarda ortaya çıkardıkları ürünler ve projeler sayesinde özgüven duygularını geliştirir. Kodlama çocukların hayatının birçok alanında da başarıyı elde etmeye yardımcı bir araçtır aslında. Kodlama eğitimi ile matematik, okuma-yazma ve fen gibi farklı alanlardaki öğrenme becerileri de desteklenir. Günlük hayatta karşılaştıkları problemler ve olaylar arasında bağlantı kurup daha kısa sürede algılama ve sorunu çözebilme becerileri kazandırır.

Kodlama ile tanışan çocuklar, algoritma ve sistemli düşünme ile birlikte oyun ve ürün çıkarma, problem çözme ve robotları programlama becerilerini kazanırlar. Aynı zamanda çocukların hayal dünyasına katkı sağlayabileceği gibi teknolojik aletleri karşıda ilgi ve farklı bakış açısı kazandırır.

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri