Kodlama Öğreten en iyi 10 uygulama

 

Merhaba, bu yazımızda sizlere kodlama öğreten en iyi 10 uygulamadan bahsedeceğim. Deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım listede oldukça keyifli uygulamalar yer alıyor. Bu uygulamaları yaş ve seviye bilgilerimize göre kullanmalıyız. Yine içerikten bahsederken seviyelerini de ekleyeceğim.

 

Eğer bu yazıyı okuyorsanız kodlama konusuna ilgi duyuyor olmalısınız. Kodlama hakkında detaylı bilgi için Nedir bu kodlama robotik? blog yazımızı okuyabilirsiniz. Peki, kodlamaya nereden başlayacağım? , kodlamayı tek başıma öğrenebilir miyim? Gibi pek çok soru işaretimiz var. İşte burada devreye teknoloji giriyor. Günümüz dünyasında bilgiye ulaşmak oldukça kolay. İnternet sayesinde Youtube, Udemy gibi platformları kullanarak bilgiye hızlı bir şekilde erişim sağlıyoruz. Tabii ki bu platformları kullanarak pek çok programın çalışma mantığını kavrayabilir. Kodlama konusunda deneyimler kazanabilirsiniz.

 

Bu yazımızda ben sizleri kodlama öğreten en iyi 10 uygulama ile tanıştıracağım. Egzersizler, çeşitli etkinlikler yaparken kodlama kavramını öğreniyor olacaksınız. Kodlama yaparken bilgisayar, telefon veya tablet kullanabilirsiniz. Ayrıca Telefondan kodlama yapılır mı? blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Hemen listeye giriş yapalım:

  1. Sololearn

 

Sololearn, kodlama konusuna yeni başlayanlardan profesyonellere kadar pek çok çalışmayı içerisinde barındıran bir uygulamadır.

Sololearn ile web geliştirme (HTML5, CSS3,JavaScript) , Python, Java, C++, PHP, C, C# ve çok daha fazla konuya ulaşabilirsiniz.

 

https://www.sololearn.com/home sitesine giriş yaparak kullanabileceğiniz gibi Android ve IOS cihazlarınıza da mobil uygulamasını kurarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ücretsiz olarak pek çok içeriğe ulaşsanız da uygulama içi satın alma işlemleri bulunmaktadır.

 

  1. Mimo

Mimo, “Kod yazmayı öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı!” felsefesiyle oluşturulmuş bir mobil uygulamadır. Pek çok programlama dilini içerisinde barındırarak kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. HTML, CSS, JavaScript ile web geliştirmeye başlayabilir, SQL ile verileri analiz edebilir, Python ile programlama temellerine giriş yapabilirsiniz.

  1. QuickEdit Metin Düzenleyicisi

 

QuickEdit metin düzenleyicisi, Android için geliştirilmiş bir metin editörüdür. Çeşitli programlama dilleri için kod düzenleyicidir. (C++, HTML, CSS, JavaScript, PHP vb.)

 

  1. LightBot

LightBot, çocukların erken yaşta kodlama ile tanışmasını sağlayan uygulamadır. Bulmacaları çözerek verilen amaca ulaşmayı hedefleyen bir oyundur. Kodlama öğrenmenin en keyifli yollarından biri diyebiliriz

LightBot ’u, Android ve IOS cihazlarımızda kullanabileceğimiz gibi çevrimiçi çalışmalar da yapabiliriz.

https://lightbot.com/hour-of-code.html sitesine giderek hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 

  1. Compute it

Compute it, verilen yönergeye uygun olarak klavye kontrolü ile amaca ulaştığımız bir web sitesidir. Özellikle kod okumayı öğrenmeyi sağlar. Kodları anlamlandırma ve daha az hata ile sonuca ulaşma konusunda bize yardımcı olur.

https://compute-it.toxicode.fr/ sitesine giderek hemen çalışmalara başlayabilirsiniz.

  1. code.org

code.org, “Herkes kodlama öğrenmeli” sloganıyla yola çıkmış bir kuruluştur.  Her yaştan birey için içerisinde kurslar ve etkinlikler barındırır. Sürükle bırak mantığı ile pek çok soruna çözüm üretir algoritma kavramını öğrenirsiniz.

 

https://code.org/ sitesine giderek kodlama dünyasına giriş yapabilirsiniz.

 

  1. Khan Academy

Khan Academy, kar amacı gütmeyen kuruluştur. İsteyen herkesin istediği yerde ve zamanda ücretsiz eğitim alma hakkına sahip olduğunu savunur. Kodlama eğitimi dışında Türkçe, Fen, Matematik vb. pek çok branşta eğitimler mevcuttur.

http://www.khanacademy.org.tr/  sitesine giriş yaparak öğrenmeye başlayabilirsiniz.

  1. CodeCombat

CodeCombat, çevrimiçi çalışma yapabileceğiniz bir web sitesidir. Python ve JavaScript ‘i destekler. Oyun temelli öğrenme metodu ile geliştirilmiştir. Kod bloklarını oyun oynarken keşfetme imkanı sunar.

 

https://codecombat.com/ sitesine giriş yaparak metin tabanlı kodlama platformunu keşfedebilirsiniz.

  1. CodinGame

CodinGame, çevrimiçi çalışma yapabileceğiniz bir web sitesidir. Oyun temellidir. Bünyesinde barındırdığı pek çok programlama dilini öğretmek için çeşitli seviyelerde oyunlar içermektedir. Python, Ruby, Java, Kotlin, C, C# vb. dilleri destekler.

 

https://www.codingame.com/start sitesine giriş yaparak bu heyecanlı yolculuğa siz de katılabilirsiniz.

  1. Code Avengers

Code Avengers, bir web sitesi, oyun ve daha fazlasını üretebileceğiniz bir uygulamadır. Bu platformda Python, JavaScript, HTML vb. dilleri öğrenebilirsiniz.

https://www.codeavengers.com/ sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Evet, bu yazımızda sizlerle kodlama öğreten en iyi 10 uygulamadan bahsettik. Bunlar gibi pek çok uygulama mevcut ve geliştirilmeye de devam ediyor. Kendinizi ödüllendirmek için harika bir gün. Hemen bir tanesini seçip kodlamaya başlayabilirsiniz.

Kodlama konusunda detaylı bilgi almak, kendinizi geliştirmek ve tanışmak için Atölye Vizyon ’a bekliyoruz.

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri