Kodlama Nedir

Kodlama nedir sorusu herkesin aklını kurcalayan, merak uyandıran bir konu haline geldi. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve insanların üretmeye olan isteğinin artmasının payı büyük.

Kodlama basit bir anlatım ile bilgisayar, makine yada bir sistem ile anlayacakları dilden konuşmak anlamına gelir.

Kullandığımız tablet, telefon, bilgisayar, buzdolabı, kahve makinesi vb. tüm elektronik eşyalar çalışmaları için kodlamaya ihtiyaç duyarlar. Onlara kendi dillerinde yapması gereken görevler atanır.

Küçük kod parçacıklarının birleşerek bir cep telefonundan beklenilen tüm istekleri yerine getirmesi eskiden çok mucizevi olarak düşünülse de yeni bir dil öğrenmek gibi düşüneceğimiz kodlama sayesinde oldukça kolay.

Arduino ile Kodlama

Kodlamanın temeli “algoritma” kavramından oluşur.

Algoritma VİKİPEDİ ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ açıklamasında şu şekilde anlatılır :

“Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Genellikle bilgisayar programlamada kullanılır ve tüm programlama dillerinin temeli algoritmaya dayanır. Aynı zamanda algoritma tek bir problemi çözecek davranışın, temel işleri yapan komutların veya deyimlerin adım adım ortaya konulmasıdır ve bu adımların sıralamasına dikkat edilmelidir. Bir problem çözülürken algoritmik ve sezgisel (herustic) olmak üzere iki yaklaşım vardır. Algoritmik yaklaşımda da çözüm için olası yöntemlerden en uygun olan seçilir ve yapılması gerekenler adım adım ortaya konulur. Algoritmayı belirtmek için; metinsel olarak düz ifade ve akış diyagramı olmak üzere 2 yöntem kullanılır. Algoritmalar bir programlama dili vasıtasıyla bilgisayarlar tarafından işletilebilirler.”

Daha basit anlatımla ise şu şekilde söyleyebiliriz.

  • Bir başlangıcı ve sonu olan
  • Adım adım ilerleyerek son adıma ulaşan
  • Gerekli ve yapılması gereken işlemi bırakıp sonraki adıma geçmeyen
  • Sona ulaştığında ise bir çıktı veren

İşlemler bütününe algoritma diyoruz.

Algoritma

Çocuklar, gençler, yetişkinler ileride hangi mesleği seçerse seçsinler onlardan teknolojiye hakim olmaları bekleniyor. Daha öncesinde beklenen eğitim, dil, okuma-yazma gereksinimlerinin yanında kodlama da temel bir gereksinim haline geldi.

Yapılan araştırmalara göre her 3 çocuktan biri henüz konuşmayı bile öğrenmeden elektronik cihazlar ile tanışıyor.

Kodlama ile tanışmak kullanılan elektronik cihazların bizi yönetmelerini değil , bizim onları yönetmemize olanak sağlıyor.

 

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri