3 boyutlu yazıcı

3 boyutlu yazıcıyı (3Dprinter) ilk duyduğumda sanırım 15-16 yaşlarımdaydım. Türkiye’ye ya daha yeni gelmişti ya da geleceği konuşuluyordu. Şöyle bir haber hatırlıyorum: “Printer ile binalar yapılacak, arabalar üretilecek!” Yuh dedim, şaka herhalde… Abi, benim ödevimi çıkarttığım bir yazıcı nasıl olacakta gelişip ileride bina üretecek demiştim.

Gel zaman git zaman, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi hem dünyada hem de ülkemizde hızla yayılıyorken, İstanbul başta olmak üzere 3 boyutlu yazıcı kullanabileceğimiz makerlablar, stüdyolar ve kafeler açılıyorken ve bu teknoloji sana yoktan var etme fırsatı sunuyorken, benim belirlediğim 9 etkileyici kullanım alanını göstermek istedim.

3 Boyutlu Tasarım Yeteneğini Geliştir

3D Printer ile baskı almak için 3 boyutlu tasarımlar yapmak gerekir. Bu hem 3 boyutlu düşünebilme becerilerini geliştirir hem de bu vesileyle BlenderSketch-upAutodeskMeshmixer gibi saygın programları öğrenmiş olursun.

İnsanlar ve Hayvanların Fiziksel Problemlerine Alternatif Çözümler Getir

Yurt dışında Enabling The Future, ülkemizde ise bir sosyal sorumluluk projesi olan Robotel eli, kolu ya da bileği olmayan insanlar için 3 boyutlu yazıcı ile basılmış protez el üretiyor. Hastanelerde bir protez için aşağı yukarı 10 bin $ fiyat biçilirken, fotoğrafta gördüğünüz elin maliyeti belki 20 TL bile değil. 3 boyutlu yazıcının yelpazesi işte bu kadar geniş.

Öndeki iki ayağı sakat olan bu köpeğin sahipleri, onu rahatça koşabilme, yürüyebilme zevkine kavuşturmak için 3 boyutlu yazıcı ile ürettikleri protez ayak takıyorlar. Artık bu küçük köpek videoda da görebileceğiniz üzere sanki hiç bir sorunu yokmuş gibi yürüyor, koşuyor ve mutlu.

3- İşine Yarayacak Eşyaları Sen Üret

iPhone için tasarlanmış bir ses yükseltici. Tasarımı 2, üretimi 2 saat sürüyor ama sonunda kendi yaptığın bir aksesuar ile o ses yükselmesini hissetmen oldukça keyiflendiriyor ve işine yarayacak eşyalar ortaya çıkarabilme felsefesini kazanıyorsun. Sen de aklına geleni tasarla ve üret!

4- En Büyük Mağaza Senin Evinde

3 boyutlu yazıcı teknolojisi her alanda bizi şaşırtmaya devam ediyor da giysi alanında mı etmeyecek?

+Anne hazır alışveriş merkezine gidiyorken bana da kazak alır mısın? Kış geliyor malum.
–Kızım uğraştırma beni yap şuradan bir iki tane işte.

5-Uzayda 3D Printer ile Araç Gereç Basımı

Uluslararası Uzay İstasyonu kumandanı Barry Wilmore bir somun anahtarına ihtiyaç duyunca, 3D yazıcıyla yazılması için NASA, anahtarın kendisini göndermektense dijital dosyasını gönderdi.

NASA’nın uzayda çeşitli ve hayati olabilecek parçaların basılabilmesi için sahip olduğu ilk yazıcı Made in Space adlı girişim firması tarafından geliştirilmiştir.

Barry Wilmore bir ayarlı somun anahtarına ihtiyaç duyduğunu söyleyince, Made In Space girişimi, bu ihtiyaca göre bir lokma anahtarı dizayn etti. Made In Space firmasının kurucusu Mike Chen yaptığı açıklamada ” ISS Komutanı Barry Wilmore’un böyle bir lokma anahtarına ihtiyacı olduğunu telsiz konuşmaları arasında duyduktan sonra, hemen uygun bir tane tasarlamaya giriştik ve ilgili CAD dosyasını bir uzay roketinin götürebileceğinden bile daha hızlı kendisine gönderdik.” Dedi.

6- Anılarını 3 Boyutlu Şekilde Sakla

Yıllar geçiyor, teknoloji iyice hayatımızın içine giriyor. Artık kendimizi 2 boyutlu fotoğraf  kağıtlarında değil, 3 boyutlu figürlerimizle saklama zamanı.  

7-Hayatına Renk Kat

Hoş duruyor değil mi? Renkli renkli. Eğer koleksiyon yapma delisiysen ya da dekoratif açıdan yaşadığın veya çalıştığın yere biraz süs eklemek istiyorsan durma, sen de yap!

 8- Ev Fiyatları Çok Mu Pahalı? Kendin Yap!

3 boyutlu yazıcılar tabii ki de inşaat sektörüne de girdi. Çin’de 200 metrekarelik ev 12.850 TL’ye mal edildi. Biz şimdi bu büyüklükte bir ev almak istese en az 400.000 TL. Şimdi diyeceksiniz ki “O Printer çok pahalıdır ev alırım daha iyi.” Fakat bakarsak uzun vadede bu şekilde birkaç tane ev yapıp kiraya vermek mantıklı olabilir.

9- Düşün, Tasarla ve Fikrini Koru

Girişimci misin? Parlak bir fikrin mi var? Bunun patentini almak ya da prototipini yapmak mı istiyorsun? Prototipleme ya da 3D baskı hizmeti veren yerlerin bu parlak fikrini bilmesini istemiyorsan kendin yap ve onu geliştir.

Galerimin başında uzun bir yazı olsun istemedim ve bu kısmı sona sakladım.

Bilmeyenler için 3 boyutlu yazıcı nedir, nasıl çalışır bildiklerimle kısaca anlatmak isterim:

Nedir: Bu ürün Photoshop, Blender, Illustrator, SketchUp, Autodesk gibi 3 boyutlu çizim yapma imkanı veren her programda, düşünüp, uğraş verip, hatta bizi yıldıracak kadar yoran tasarımlarımızı elle tutulur hale getirmeye, yani soyut fikri somut bir objeye dönüştürmeye yarar. Fikir convert to Nesne 🙂

Ayrıca 3 boyutlu tarama ile hali hazırda bir objeyi taratıp, bilgisayar ortamında onun 3 boyutlu modellemesine sahip olabiliriz.

Nasıl çalışır: 3 boyutlu yazıcının anladığı dosya uzantısı .*stl’dir. Yazıcının baskı sırasında x-y eksenleri boyunca nereye gideceği, ham maddenin ne zaman döküleceği gibi bilgiler bu dosya formatında saklıdır. Ne büyük iş be! Her neyse, yazıcı bu bu bilgiyi aldığı zaman extruder dediğimiz kısmı ısıtmaya başlar. Isıtmasının sebebi ham maddenin eritilmesidir. Ben Makerbot ve Zaxe kullandım, bunlar da ham madde filament. Filament 200-230 derecek sıcaklıkta erir ve Extruder’dan akan sıvı, x-y koordinatları boyunca hareket eder, akan sıvı yazıcının tablasına değdiği an donar ve dilim dilim yükselerek objeyi ortaya çıkarır. Kumsallarda yaptığımız kumdan evler, şatolar buna hoş bir benzetme olabilir. Elimizden akan sulu kum, dilim dilim yükselerek eve dönüşürdü. Çocukluğumu özledim 🙂

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri