Atölye Vizyon Neden Var ?

Teknolojinin son 20 yılda geldiği noktayı ikiye katlaması için 20 sene gerekmeyeceğini düşünenlerdeniz. Sağlık ve ulaşım dışındaki teknolojik geliştirmelerin yararı kadar zararı olduğu fikrine de çoğu zaman katılıyoruz. Teknoloji için bir çok metafor kurgulanabilir. Hepside kişiye özgüdür ve nitekim kendilerine göre doğrudur. Toplumun duyarsızlaşması, sosyal medyanın ölçüsüz kullanımı, tablet ve telefon bağımlılığı vb. gibi bir çok problem yeni yeni gündeme gelen konulardır ve ne yazık ki sürekli de gündemde yerlerini koruyacak gibi görünüyor. Bugünün çocukları 80 ve öncesi kuşaklar gibi yetişmiyor. 80 ve öncesi herkes çok iyi yetişti demek değil tabi ki niyetimiz. Konuyu teknoloji kapsamında düşündüğümüzde yararları da zararları da en çok çocukları etkiliyor bu hızlı gelişmenin.

Bazı şanslı çocuk ve gençler teknolojinin faydalı yönleri ile eğitilip yönlendirilirken büyük bir kısmı ise ne yazık ki kontrolsüzce teknolojinin sonucu henüz bilinmeyen yan etkilerine maruz kalıyor ve çoğu şeyi ıskalayabiliyor. Üretmek ya da üretememek (üretmek istememek, elinden gelmemek, korkmak vb..) ekseninden bakarsak üretebiliyor ve üretken kalabiliyor olmak adına teknolojinin insana sunduğu faydalı bir çok şey var. Youtube’daki kendin yap videoları, Instructables ve benzeri siteler, ilişkili forumlar, topluluklar bir şeyler yapmak isteyenlere sonuna kadar kapılarını açmış vaziyette. Burada anne ve/veya babaların önemi ortaya çıkıyor. Çocuğun ilgi alanları değerlendirilip bir şeyler yapmak isteyen tarafı ortaya çıkarılıp güçlendiriliyor mu yoksa çeşitli geçerli ya da geçersiz sebeplerle törpüleniyor mu ? Sorun odaklı mı bir yaklaşım sergileniyor ? Çözüm odaklı mı ?

Örneğin dünyada ve ülkemizde yeni yeni duyulan Maker ve STEAM hareketleri konusunda öğretmenler ve aileler ne kadar bilgili ? Eğitim sistemi ile ilgili bir her konuştuğumuz kimsenin bir eleştirisi var ancak neden harekete geçip bazı şeyleri kendi okulunda düzeltmek üzere çoğu kimse bir şeyler yapmak istemiyor ? Bu ve benzeri bir çok soruyu sıralamak ve zihinleri karıştırmaktan ziyade satır aralarında anahtar kelimeleri verip araştırmaya sevk etme niyetindeyiz değerli okuyucuları..

Atölye Vizyon Gebze’de 2016 yılında faaliyete geçen donanımlı bir maker atölyesi olma yönünde emin adımlarla ilerleyen bir atölye. Yukarıda bahsettiğimiz ve sizlerinde bir çok ekleme yapabileceği teknolojinin etkin kullanımı ve gençleri üretime teşvik etmek üzere atölyeler düzenleniyor Atölye Vizyon’da. Yaş gruplarına göre belirlenen içeriklerin faydaları ailelere anlatılıp kazanımlar konusunda bilgilendiriliyor ve evde beraber kaliteli vakit geçirebilmeleri için ipuçları da veriliyor. Aile atölyeleri en sevdiğimiz atölyelerden. Ailelerin beraberce kaliteli vakit geçirip paylaşımda bulunmaları ve bir şeyler üreterek güzel anılar biriktirmeleri bizi çok mutlu ediyor.

Bir şeye niyet etmek, araştırma yapmak, soru sormak, denemelerde bulunmak kişiye sadece o alanda bir yetenek kazandırmaktan ziyade kendine olan güvenini ve kendini sevmeyi öğretmede yardımcı oluyor.  Örneğin 3 boyutlu yazıcıları merak edip gözünde büyüten bir kişi atölye sonunda hiç korkulacak bir şey olmadığını anlayıp internetten kendi 3 boyutlu yazıcısını yapmaya başlamak için araştırma yaparken bulabiliyor kendisini.. Kodlama ve robotik ile tanışanların çok sevmesi ve kendi robotunu tasarlamak için araştırmalar yapması da keza bu şekilde..

Arttırılmış gerçeklik atölyeleri ile aileler çocuklara çok faydalı olabilecek konuları sevdirerek ve merakla öğretebiliyorlar. Scratch ile çocuklar ve gençler programlamanın mantığını anlayıp ister hikayelerini hayata geçirebiliyor isterlerse oyun yapabiliyor ya da hayal güçleri ile farklı şeyler ortaya koyabiliyorlar.

Üstad Can Yücel’in “düşlerinde bile göremez işler düşlerin gördüğü işleri” sözü misali amaç hayal gücüne bariyerler koydurmamak ve hayal gücünü pozitif yönde geliştirerek farkındalık yaratabilmek. Başarı kıstaslarından en önemlilerinden birinin bu olduğunu savunuyoruz.

Lego Education, Makeblock, Arduino, Raspberry Pi, Makey Makey, Yenilenebilir Enerji ekipmanları, Akıl ve Zeka Oyunları, Snap Circuits, Kapla ve daha bir çok materyal ile maker atölyemiz teknolojiyi faydalı kullanmak için hayal eden, tasarlayan, üreten ve paylaşan her yaşa hitap ediyor.

Kodlama, robotik, nesnelerin interneti, akıllı evler vb. gibi konulara sadece seyirci kalmamak, öğrenmekten çekinmemek, harekete geçmek ve beraber başarmak için Atölye Vizyon’a davetlisiniz.

Kısaca Atölye Vizyon hayal gücünü harekete geçirmek, muhafaza etmek, icat çıkarmak, farkındalık yaratmak ve birşeyler üretmek için var..

Sevdiklerinizle mutlu, sağlıklı ve güzelliklerle dolu bir ömür dileğiyle..

Atölye Vizyon

Gelin beraber bir şeyler yapalım..

X