Çocuklar İçin Maker Atölyesi

Hızla gelişen teknoloji karşısında sürekli olarak tüketen bireyler olmak yerine üreten yeni nesiller olmak için mükemmel bir önerimiz var; Çocuklar için Maker Atölyeleri.

Çocuklar için maker atölyeleri

Son yıllarda ister yetişkin bireyler ister çocuklar için maker olmak – maker hareketi kavramı, maker atölyesi açıyoruz ilanları ile sıkça karşılaşıyoruz.

Peki nedir bu maker?

Maker, kelime anlamı ile yapan, yapıcı, yaratan anlamlarına gelmektedir. Yani kısacası üreten kişi anlamını taşımaktadır.

Maker hareketi, maker kelimesinin anlamından yola çıkılarak oluşturulmuş bir kendin yap kültürüdür. Daha doğru bir tanım ile dünyada hızla yayılan “kendin yap” kültürü ile teknolojinin birleşmesinden oluşan bir akımdır. Bu hareket ile çocuklara tüketen bireyler olmak yerine üretici olmayı üretirken de işin içerisine teknolojiyi entegre etmeleri amaçlanmaktadır.

maker hareketi

Maker hareketinin bu hareketi destekleyenlere kazandırmak istediği üç ana ilke vardır. Bunlar,

  • Ezber yerine deneyim
  • Para yerine yetenek
  • Rekabet yerine paylaşım

Maker hareketinin kazandırmak istediği ilkeleri en eğlenceli şekilde öğretebileceği yerler ise maker atölyeleridir.

Maker Atölyeleri

Maker atölyeleri yeni nesil üretim atölyelerine verilen isimdir. Bu atölyelerde eğitim bazlı yada ürün geliştirmeye yönelik üretim çalışmaları yapılmaktadır. Buradaki atölye grupları katılımcıların yaş ve seviyelerine göre oluşturulmaktadır.

Ama bir makerın yaşı ne olursa olsun hepsinin amacı aynı “beraber bir şeyler üretmek!”

Çocuklar için maker atölyesi

Çocukluk dönemi bireyin her şeyi daha çabuk kavradığı, öğrendiği ve tüm yaşamını bu dönemde öğrendikleri ile şekillendirdiği eşsiz bir dönem. Elbette dönemin belirgin özelliği ise en yaratıcı olunan dönem olması.

Maker atölyeleri, çocukların eğitmenleri ve ekip arkadaşları ile yaratıcılıklarını ortaya çıkarabildikleri mekanlardan biri olma özelliği taşıyor. Ülkemizde ve dünyada artık pek çok okulda maker atölyeleri hızla yayılıyor.

Ahşap Atölyesi

Bu atölyelerde çocuklar, düşünüyor, tasarlıyor ve yeniden üretiyorlar.

Örneğin basit bir çöp kovası bir maker atölyesinde akıllı bir çöp kutusuna dönüşebiliyor. Dışarıdan bakan biri için bu çok karmaşık gibi görünse de maker  çocuklar için oldukça basit bir çalışma olsa gerek.

Bir maker atölyesinin her bir çocuğun ilgi alanına ve ihtiyaç duyabileceği her şeye yönelik gerekli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Atölye içerisinde hem tasarım oluşturmaya hemde gerekli programları oluşturabilecek bir düzen hakim olmalıdır. Ayrıca 3d yazıcılar, ahşap kesme ve biçimlendirme makineleri, lehimleme cihazları, gerekli kırtasiye malzemeleri, tasarımlarına elektronik yapıyı kurabilecekleri, Arduino,Raspberry pi, Microbit, Pinoo mikrodenetleyici kartlar, gerekli programların kurulu olduğu bilgisayarlar gibi malzemeler mutlaka bulunmalıdır.

Bir maker için düşünmenin ve tasarlamanın ucu bucağı yoktur. Bu yüzden de maker atölyeleri istenilen her türlü malzemeye sahip olabilirler.

Çocuklar kendi kendine bir şeyleri ortaya çıkarmanın güzelliğini gördükçe; yeni şeyler keşfetme ve denemeye adım atacaktır. Sürekli bir şeyler yapma, ortaya çıkarma isteği hayatlarının her alanında ortaya çıkacaktır.

Böylelikle özgüveni yüksek, ekip çalışmalarında güçlü, yaratıcı ve üretken bireyler olarak toplumda yer alacaklardır.

 

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri