Çocuklar Kodlama Eğitimine Nereden Başlamalı

Çocuklar kodlama eğitimine nereden başlamalı? Günümüzde çocukların almış oldukları kodlama eğitiminin birçok faydasından bahsetmek mümkün. Alınan eğitim ile çocuklar birçok alanda çeşitli beceriler ve hayatlarına yön verebilecek farklı bakış açıları kazanırlar. Kodlama eğitimi ile çocuklar yeteneklerin geliştirme özelliğine sahip olurken aynı zamanda gelecek kariyerleri içinde doğru adımlar atabilme fırsatları elde ederler.  Dijital dünyaya ayak uydurmak için gerekli olan tüm kazanım ve becerilerine sahip olurlar.

Peki çocuklar kodlama eğitimine nereden başlamalı?

Çocuklar kodlamaya küçük yaşlardan itibaren başlayabilirler. Çünkü öğrenilen bilgilerin kalıcılığı için küçük yaşlardan itibaren alınan eğitimlerin faydalı olduğu bilimsel olarak bilinmekte. Günümüzde kodlama eğitimi okulöncesinden itibaren verilen bir eğitim olmak ile birlikte küçük yaş grubunun oldukça keyif aldığı eğlendiği bir eğitim. Çocuklar bu eğitim ile beğendikleri, oynadıkları oyunların nasıl yapıldığını öğrenip, kendi oyunlarını, projelerini ve ürünlerini çıkarma fırsatı yakalarlar.

Günümüzde kodlama denildiğinde yetişkinlerin akıllarına gelen zorlu karmaşık yapılar, zorunlu kod bilgisi, bilgisayar becerisi kesinlikle küçük yaş grupları için geçerli değildir. Yetişkinlerden farklı öğrenme yöntemlerine sahip olan bu çocuklar için görselliğin ön planda olduğu bir eğitim mevcut. Çocuklar yetişkinlere göre çok daha hızlı öğrenim sağlasalar da yaşlarının getirdiği özelliklerden dolayı belli bir yaşa kadar soyut düşünme becerisine sahip değillerdir. Bundan dolayı daha somut kavramların kullanıldığı görselliğin ön planda olduğu ilgi çekici programlar ve projeler ile çalışmalar yürütülmektedir.

Çocuklar için kodlama eğitimine giriş seviyesinde başlanabilecek en doğru yaş aralığı olarak 5-7 yaş olduğu düşünülmektedir. Bu yaştaki çocukların için temel komutları ve algoritmaları öğretecek çeşitli materyaller bulunmakta. Kodlama eğitiminde küçük yaş grubu için herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeden hatta okuma yazma bilmeden dahi programlama becerileri kazanabilecekleri birçok kodlama materyali, algoritma çalışmaları bulunmaktadır.

Programlama bilgisinin daha yoğun olarak kullanıldığı eğitimin ise 7-8 yaşlarında, ilkokul döneminde, okuma yazma ve temel matematik bilgileri alındıktan sonra başlanabileceği düşünülmekte. Günümüzde bu yaştaki çocuklara yönelik geliştirilen birçok programlar, kodlama eğitimi veren çeşitli kurslar ve atölyeler de farklı yaş gruplarından çocuklara kodlama becerisi edinebilecekleri eğitim programları sunmaktadır. Okul öncesi dönemi kodlama dersleri için uzman eğitmen kadrosuyla Atölye Vizyon’un rehberliğinden faydalanabilirsiniz.

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri