Geleceğin Meslekleri Neler Olacak

Günümüz teknolojisi çok hızlı gelişiyor ve bu hıza bağlı olarak da bazı meslekleri geride bıraktırıyor. Bunun yanı sıra, yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin yaşantımızı etkilemesiyle birlikte beklentileri karşılayacak insan gücü arayışı bazı meslek gruplarına olan talebi arttırıyor. Hatta gelecekte isimlerini çokça duyacağımız yeni meslekler gündeme geliyor.

Bu nedenle sizlerin doğru mesleğe karar verirken, o mesleğin ilerleyen zamanlarda ne kadar geçerli olacağını ve o mesleğe yeteneklerinizin ne kadar uygun olacağını bilmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz.

Gelişen yeni iş kolları ile “en popüler meslekler” olarak sıralanan meslekler de değişmiş durumda. Gelin beraber bu mesleklerden bazılarını inceleyelim.

 

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi:

Mobil uygulama ya da oyun geliştirenler; alışverişten oyuna, güvenlikten bankacılık işlemlerine, sağlıktan müzik dinlemeye kadar birçok farklı alanda hizmet sağlarlar.

 

Robot Koordinasyon Uzmanı:

Artık çoğu sektörde üretim süreçlerinde robotlar kullanılıyor. Kullanılan robotların sayısı da gittikçe artmaya başlıyor ve bu yüzden de robotlar yeni meslekler oluşmasına katkı sağlıyor. Geleceğin meslekleri arasında en popüler olacaklardan biri de robot koordinasyon uzmanıdır. Bu uzmanlar, robotların onarımlarını ve bakımlarını sağlar. Aynı zamanda daha etkili çalışmaları için çalışma prensiplerini geliştirirler. Böylece robotların becerileri de gelişmiş olur.

 

Dijital Dedektif

Siber suçların çokça işlendiği günümüzde dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları son derece önemli hale geldi. Gelecekte sistemlerin güvenliğini sağlamak, bir şirketin var olmaya devam edebilmesini ve siber suçlara karşı daha da tedbirli olmasını dijital dedektifler sağlayacak.

 

Yapay Zeka ve Robotik Mühendisi

Makine öğrenimi ve veri bilimi yapay zekanın ayrılmaz iki iş koludur. Yapay zekanın gelişimiyle birlikte, görüntü tanıma, ses, tıp veya siber güvenlik gibi bir çok sektörde faaliyet gösteren şirketlerin yapay zeka alanında yetkin mühendislere ihtiyacının artmasına rağmen yeterli iş gücü halen piyasada bulunmuyor.  Gelecekte popüler olacak bir meslek grubudur.

 

3D Üretim Mühendisi

3 boyutlu yazıcılar birçok alanda yavaş yavaş kullanılmaya başlandı ama özellikle sağlık alanına getirdiği imkanlarla birlikte canlı dokulardan iç organlara kadar üretim yapılabiliyor. Bu alandaki ilerlemelerin devam etmesi ile geleceğin gözde meslekleri arasında bulunan 3D üretim mühendislerine olan ihtiyaç da artacaktır.

 

IoT Uzmanı:

Nesnelerin İnterneti kavramı yani IoT (internet of things) teknolojisi neredeyse  her şeyin internete bağlı olarak işlem görmesini ifade ediyor. Yani, akıllı evlerde yer alan klimalar, alarm sistemleri, güvenlik kameraları ve diğer birçok şey, nesnelerin interneti için başlangıç aşaması. Yakın gelecekte bütün elektronik aygıtları, uzaktan bile olsa internet bağlantısı sayesinde yönetebileceğiz. Dolayısıyla bu alanda çalışacak yetişmiş insanlara ihtiyaç olacak.

 

Akıllı Şehir Uzmanı:

Artık akıllı evler kadar, akıllı şehirler de hayatımıza girmeye başlayacak. Gelecekte şehirlerin, sayıları milyonları bulan sensörler (alıcılar) ile donatılması bekleniyor. Bu sensörler birçok işlem için (elektrik, internet, su, doğalgaz, gibi) kullanılacak. Dolayısıyla olası arızalarda akıllı şehir uzmanlarına büyük görev düşecek.

 

Betül Arslan

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri