Kim Korkar Kodlamadan

KOD LA MA… 

İşin içerisinde kod kelimesinin olması ilk bakışta gözümüzü korkutabilir. Hatta teknolojinin bu denli gelişmediği zamanlarda öğretmenlerimiz “Biz eskiden bir odaya girerdik işte o oda bilgisayardı” derdi. “Siyah ekranda işlemler yapardık. Böyle sürükle bırak yoktu. Her şeyi tek tek yazmamız gerekirdi” sözlerini muhakkak duymuşuzdur. Teknolojinin gelişmesiyle işletim sistemlerinin görsel ara yüzü olması sürükle bırak mantığıyla çalışmalar yapılabilmesi işleri kolaylaştırdı. Saatlerce uğraşıp yaptıkları bir işlemi sağ tık ile saniyeler içerisinde yapabilir olduk…

Gözümüz hep bu yüzden korktu. Bu yüzden kodlama zordur diye düşündük. Siyah ekran, binlerce satır kod nasıl yazılır? Bu kodlar ezberlenecek mi? ben yapamam düşüncelerine dönüştü. 

Peki, nedir bu kodlama? 

En basit haliyle makinelerin anlayacağı dilden konuşmaktır. Belirli düzene ve şartlara bağlı olarak yapılması gereken işlemlerin bütünüdür. Ve sanıldığı kadar da zor değildir. Detaylar için “Kodlama nedir?” konulu blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Aslında evet eskiden zor olduğunu kabul edebiliriz bunu büyüklerimiz hep söyler. Fakat artık geliştirilen programlar sayesinde korkmaya gerek kalmadı. 5 yaştan itibaren kodlama robotik eğitimleri verilebilir oldu. Özellikle küçük yaş gruplarında arka plandaki işleyiş verilmese de programda yer alan karakterler ve işlevler sayesinde çocuklar kendi oyunlarını tasarlayıp kodlayabilir durumdalar. Ve yaptıkça hiçte zor olmadığını öğrenirler. Zaten bizim işimiz bu. 

Yapamam yok denerim var! 

Çocuklarımız denemekten korkmasın, denesin, bir problem durumu ile karşılaştıysa amacına ulaşana kadar tekrar denesin. İşte o zaman gelecekte meslek sahibi olduklarında yeniliklere açık, yaratıcı, problem çözme becerilerine sahip yani aranan bireyler olacaklar. Tabii ki bu çalışmaları yaparken dikkatli olmak gerekiyor. 

Herkes kodlama öğretmemeli!

Evet, okul öncesi yaşlarda kodlama eğitimi oldukça önemlidir. Ve her yaş grubuna uygun bir içerikle herkes kodlama öğrenmelidir. Fakat eğitimin nasıl verileceği ve kim tarafından verileceği çok çok daha önemlidir. Eğer okul öncesi gruba ilkokul düzeyinde çalışmalar ile kodlamaya başlarsak kodlamanın çok zor olduğu asla yapamayacakları düşünürler. Burada eğitim planlayıcısı önemli bir rol almaktadır. 

Doğru bir başlangıç!

Doğru bir başlangıç yapmak oldukça önemlidir. Bu aşamada kendimize oldukça güveniyoruz. Çocuklarımıza yeni yetenekler kazandıracağımız, işinin ehli BÖTE mezunu eğitmenlerimiz tarafından oluşturulan müfredatlar ile yaptığımız atölyelerimize sizleri davet ediyoruz. Detaylı bilgi için Atölye Vizyon sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çocuklarımız, gençlerimiz kodlamaya başlamaktan korkmasın. 

Kim korkar kodlamadan!

Artık kodlama yapmak çocuk oyuncağı! Önemli olan işi kolaylaştırmak ve doğru yolu doğru adımlarla göstermek… 

 

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri