Kodlama Eğitimi

Çocuklar için kodlama
Çocuklar için Kodlama Eğitimi

Kodlama Eğitimi

Kodlama ve kodlama eğitimi son zamanlarda oldukça popüler olmuş bir kavram. 21.Yüzyıl’da kodlama artık sadece çocuklar için değil tüm herkesin öğrenmesi gereken bir yetkinlik ve gereksinim olduğunu söyleyebiliriz. Kodlama sözlük anlamı ile , nispeten daha karmaşık görevleri yerine getirmek amacıyla , bilgisayarlara kelime, komut ve aritmetik işlemlerle uygulama yapma faaliyetidir.

Kodlama Eğitimi Nedir ?

Kodlama eğitimi özünde sadece bilişim teknolojileri odağında olmayıp, disiplinler arası etkileşimin sağlanması açısından önemli bir görevi üstlenmektedir. Kodlama,bir komutlar dizisidir.Özellikle Robotik kodlama kişilerin içinde soyut olan bir düşünceyi somut hale getirmek bağlamında kullanılan bir kodlama türüdür.

Neden Kodlama Eğitimi ?

STEM, ingilizce dört kelimenin baş harflerinden oluşan bir kelimedir.(Science, Technology, Engineering ve Math)Kodlama eğitimleri çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.

Kodlama Eğitiminin Çocuklara Faydası

Yapılan bilimsel araştırmalarda analitik düşünme becerileri ve problem çözme yeteneğinin gelişim sürecinde kodlama eğitiminin son derece önemli olduğu ortaya konulmuştur.Yine benzer şekilde problem çözme,mantık yürütme,tahmin etme gibi yetkinlikler çocuklarımıza kazandırılmış olunabilinir.

Kodlamaya kaç yaşında başlanmalı ?

Kodlama için gerekli mantıksal ve eleştirel düşünme becerilerine yeterince sahip olunması gerekmektedir.7-17 yaş aralığındaki çocuklar temel düzey kodlama eğitimi alabilirler.

Kodlama Eğitimini kimler almalı ?
  • Üretmeye ve kodlamaya meraklı herkes
  • Algoritma mantığını öğrenmek isteyen herkes
  • Kodlama hakkında bilgi sahibi olmak isteyen öğretmenler
Kodlama Araçları Nelerdir ?

Blok tabanlı kodlama araçlarından başlıcası; Scratch MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, özellikle 7-17 yaş arası çocukların kullanımına göre oluşturulmuş renkli,basit bir kullanıcı arayüzüne sahip programlama ortamıdır. Scratch programını, ücretsiz olarak scratch.mit.edu adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kodlama Eğitimi Ücreti

Kodlama eğitimi ücretleri genellikle programın süresi ve verildiği kurumların referansları neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Eğer sizinde kodlama ile ilgili eğitim alma düşünceniz var ise Atölye Vizyon kodlama eğitimi alarak yeni bir yetkinlik kazanabilirsiniz.

Kurtköy Şube : Yenişehir Mah. Cumhuriyet Bulvarı, Dumankaya Cadde Sitesi, C Blok No:13 Kurtköy Pendik, İstanbul 0 216 251 16 64

X