Kodlama Eğitiminin Çocuk Gelişimindeki Etkisi

Çocukların, ebeveynlerinde veya çevrelerindeki insanlarda gördükleri akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletler, günümüz çağına olan meraklarını arttırmaktadır. Bu çağın gerektirdiği teknolojik gelişmeleri takip etmek, onların anlayabileceği ve yararlanabileceği şekilde kullanmak için kodlama eğitimi çok önemlidir.

İnternet ve teknolojik aletleri faydalı birer araç olarak kullanmak için çocuklarınızı teknolojiden uzat tutmadan kaliteli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Kodlama eğitimi almak, çocuklarınızın bu hızla gelişen dijital dünya ile tanışmalarını ve eğlenerek yeni şeyler keşfetmelerini sağlar.

Çocuklar için robotik kodlamaya ilk önce özel setler ile başlanabilir. Robotik ve kodlama alanları için özel olarak tasarlanmış setler çocukların analitik düşünme, problem çözme becerileri gibi alanlarda gelişmelerini sağlar. Bu setler ile başlayan eğitim daha sonra programlama dilleri ile devam ettirilebilir.

Peki, robotik ve kodlama çocuklara nasıl etki eder?

Çocukların analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesi ve aynı zamanda kendilerini daha iyi ifade etmelerine yardımcı olur. Arkadaşları ile takım olarak çalışmalar yaparak iletişim yönünden gelişirler. Karşılaştıkları problemleri çözmek için daha hızlı çözümler üretmeye başlarlar. Grup olarak çalışma sayesinde sorumluluk bilinci kazanır ve aldığı sorumlulukları da yerine getirme konusunda ilerleme kaydederler.

Algoritmik Düşünme Becerisi

Kodlama sayesinde çocuklar, karşılaştıkları problemlerin çözümüne algoritma oluşturarak ve bu algoritmadaki adımları takip ederek ulaşabilirler. Bu sayede matematik, fizik ya da diğer bilim dallarından yararlanırlar. Algoritmik düşünme becerisi, öğrencilerin hayatlarının tüm alanlarında yer alarak planlama yapmalarını ve kolay öğrenmelerini sağlar.

Azimli ve Kararlı Olma

Kodlama eğitiminde, çocukların öğrenmelerinin sınırsız olması, bu alanda her şeyin yapılabilirliğini bir üst seviyeye çıkarıyor. Sadece bir fikir ve gerekli malzemelerle yeni şeyler üretmek, çocukların pozitif ve her zaman içinde umudu barındıran bir düşünce yapısına sahip olmalarını sağlıyor. Ayrıca yaptıkları çalışmalarda karşılaştıkları hataları bulup düzeltmeye çalışmaları ve vazgeçmeden bırakmamaları gerektiğini öğreniyorlar.

Yaratıcılık ve Hayal Gücü

Kodlama eğitimi alan öğrenciler hayal etmeyi ve ortaya bir ürün çıkarmayı öğrenirler. Çocukların, hayal güçlerinin sonucunda ortaya bir ürün çıkması onları motive eder. Farklı yollar deneyerek çözüm üretebilmeyi öğrenirler. Kod yazdıklarında çocukların yaşadığı başarı hissi özgüven kazanmalarını sağlar.

 

Betül Arslan

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri