Kodlama Yapılan Programlar Nelerdir

Kodlama yapılan programlar nelerdir sorusu en çok cevabı arananlar arasında yer alıyor. Her yaştan insanın kendine en uygun kodlama platformunu belirlemesi için yapılan bu araştırmada bizde kodlama yapılan programları sizler için derledik.

1- SCRATCH

Adını en sık duyduğumuz , daha önce duymadıysanız bile sık sık karşınıza çıkacak olan Scratch nedir , nasıl kullanılır beraber inceleyelim. Scratch MIT tarafından geliştirilen basit ve blok tabanlı bir arayüze sahip program geliştirme platformudur. Bu platform bildiğimiz yazılım dillerinin aksine fare kullanılarak, sürükle-bırak mantığı ile çalışan bir platformdur. Daha çok ortaokul ve lise çağındaki çocukların kullanımı için geliştirilmiş ve kodlama mantığını verme açısından oldukça elverişli bir programdır.

21.yy Becerileri ve Scratch

2-KODU GAME LAB

Microsoft’un oldukça eğlenceli ve öğretici ürünü Kodu game lab programı çocuklar ve yetişkinler için , kendi hayalindeki 3 boyutlu oyun dünyasını oluşturmaya imkan sağlıyor.

kodu game lab

İçerisinde yer alan araçlar ve nesneler hayal ettiğiniz dünyayı oluşturabilmenize yardımcı oluyor.

3- MINECRAFT EDUCATION

Dünya genelinde Minecraft çocukların en çok oynadığı oyunlar arasında yer alıyor. Microsoft tarafından satın alınan oyun en basit anlatımıyla bloklarla kendinize bir dünya yaratıp kodlamamızı sağlıyor.

minecraft

4-MBLOCK

İlk olarak Makeblock ürünlerini kodlamak için üretilen mBlock programı daha sonra kullanım pratikliği ve öğrenme açısından kolay olması nedeniyle donanım ve yazılım entegrasyonu sağlayarak Arduino, Pinoo gibi programlanabilir kartların blok tabanlı kodlama ile kullanılmasını sağlıyor.

5- PICTOBLOX

PictoBlox, Scratch tabanlı bir grafik programlama yazılımıdır. Ancak ek özellikler olarak donanım, robotik, yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgili çeşitli uzantılara sahiptir. İnteraktif ve eğlenceli bir şekilde yapay zeka ve makine öğrenimi öğrenmek için kodlama yapılan programlar nelerdir listesine PictoBlox’u ekleyebilirsiniz.

PictoBlox

6-CODE.ORG

”Her okuldaki her çocuğun bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsatı olmalıdır.” sloganıyla hareket eden ücretsiz bir platformdur. 4-11 Yaş, 10-16 Yaş ve 14 – 18 + yaş aralıkları için ayrı kurs planları olan code.org, Microsoft’un sahibi Bill Gates ve Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg tarafından da desteklenmektedir.

Code.org ile çok basitten zora doğru sıralanmış bir çok ders ile birlikte bilgisayarsız etkinlikler de yer almaktadır.

Code.org

Bu ve bunlar gibi onlarca kodlama programları teknoloji gelişip ilerledikçe hayatımızın merkezinde olmaya devam edecektir. Kendinize en uygun olanı belirleyin ve hayal gücünüzü takip edin, size yolu gösterecektir.

 

 

 

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri