Micro:Bit Nedir?

Micro:bit, üzerindeki donanımlar sayesinde programlamayı ve elektroniği çocuklara kolayca öğretmek için tasarlanmış kredi kartı boyutundaki bir mikro kontrolcü kartıdır. BBC tarafından geliştirilen bu kart ile küçük yaştan itibaren çocukların bilim, mühendislik ve teknoloji alanları ile tanışması hedeflenmiştir. Mikro:bit, çocukların yanı sıra kodlama bilmeyen teknoloji meraklısı her yaştan insanın kolaylıkla kullanabileceği basit kodlar ile çalışmaktadır.

Micro:bitin ön yüzeyinde 5X5 diziliminde matris led, 2 adet programlanabilir buton ve kenar dedektörü vardır. Bu kenar dedektör ile micro:bit harici sensör veya motor bağlantısı gerçekleştirebilirsiniz. Arka yüzeyinde ise micro usb girişi, yeniden başlatma düğmesi, pil girişi, 3 eksenli ivme ölçer, 3 eksen pusula, bluetooth aracı ve işlemcisinin içerisindeki sıcaklık sensörü bulunmaktadır.

Hem akıllı cihazlarla hem de herhangi bir web tabanlı düzenleme aracı ile microbiti programlayabilirsiniz. Akıllı cihazlar ile programlamada kablo bağlantısına ihtiyaç yoktur. Micro:bit’in bluetooth özelliği kullanılarak da programlama yapılabilir. Web tabanlı düzenleme araçları MakeCode – Pyhton – Java – Scratch ve daha fazlası ile programlayabilmek mümkündür.

Micro:bit kullanılarak akıllı ev sistemleri, robotlar ve aklınıza gelebilecek bir çok çeşitli projeler yapılabilir. Micro:bit projeleri, kolay ve işlevsel olmaları  sayesinde, yaratıcı ve özgün fikirlere imkan sağlar ve projelerin üretimi sırasında çocukların problem çözme, yaratıcılık ve ekip çalışmasını yürütme becerilerini geliştirirler.

BETÜL ARSLAN

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri