Okul öncesi öğretmenleri neden kodlama öğrenmeli

 

 Okul öncesi öğretmenleri çocukların en temel eğitimi almasında önemli bir faktöre sahip olduğu için kodlama ile tanışmasında ve küçük yaşta bu eğitimi almasına  da yardımcı olacak kişilerdir. Okul öncesinde yaşları küçük olsa da çocuklar araştırmalara göre kodlama öğrenebilirler. Sürekli olarak gelişmekte olan  bu teknolojik  çağda çocukların erken yaşta kodlama ile tanışması onların ileriki zamanlarda programlama yapabilmesine de oldukça kolaylık  sağlar. Erken  yaşta kodlama ile tanışması öğrendiklerini daha etkili ve kalıcı hale getirir. Okul öncesi dönemde kodlama çocuklara soyut kavramlar ile değil , daha somutlaştırılmış anlayabilecekleri kavramlar ve materyallerle verilir. Bununla beraber kodlama okul öncesi gruplara hikayeler ve oyunlar aracılığıyla anlatılacağı için çocuklar hem eğlenerek öğrenirler hem de öğrendiklerini kalıcı hale getirirler. 

Bu yüzden okul öncesi grup çocuklarını en yakından tanıyan, onlarla iletişim halinde olan okul öncesi öğretmenleri kodlama öğrenmeli ve kodlamayı küçük yaş grubuna uygun içerikler ile öğrencilerine sunmalı ve öğrencilerine kodlama ile birçok kazanım ve beceriyi kazandırmalı.  

 

Okul Öncesi Öğretmenleri Nasıl Kodlama Öğrenebilir?    

Okul öncesi öğretmeni olarak çocuklara nasıl kodlama yaptırabilirim diye düşünüyorsanız eğer günümüzde bilgisayarsız kodlama yapmak da mümkün. Sınıflarınızda çocuklarınız ile programlamanın temeli olan algoritma kavramını öğrenmesini ve algoritma oluşturarak kodlama yapmasını sağlayabilirsiniz. 

Daha profesyonel bir şekilde bu eğitimi vermek istiyorsanız o zaman ilgili robotik kodlama atölyeleri ile çalışabilirsiniz. Robotik kodlama atölyelerinin okul öncesi öğretmenleri ile eğitim karşılığında sertifika vererek çalışmaları bulunmaktadır. Bu eğitimlere katılmak için herhangi bir program veya kodlama bilginizin olmasına da gerek duyulmamakta. Bu eğitimleri alarak doğru bilgi ve deneyimleri kazandığınızda okul öncesi öğretmeni olarak sınıflarınızda kodlamaya yer verip çocukların öğrenimini sağlayabilirsiniz. Bununla beraber aldığınız eğitimler ile çocukların sadece kodlama becerisi değil , problem çözme becerisi, eleştirel düşünme, iletişim becerileri, takım olarak çalışma, kendi ürününü oluşturma gibi 21. yüzyıl becerileri kazanmasını sağlayacaksınız. Aldığınız eğitimler sayesinde okul öncesi öğretmeni olarak çocuklara yönelik robotik ve kodlama uygulamalarını eğlenceli şekilde uygulayabilir hale geleceksiniz.

 Gülsüm KAVAS

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri