Okul Öncesinde Kodlama

Okul öncesinde kodlama eğitiminin günümüzde önemi yadsınamaz. Çünkü kodlama eğitiminin çocuklara katmış olduğu birçok fayda ve beceri bulunmaktadır. Kodlama eğitiminin çocuklara kazandıracağı birçok beceri hayatının her alanında onu bir adım daha başarıya götürecektir.
Teknolojinin akıl almaz gelişimi ve değişimi de hayatımızın her anında varlığını sürdürdüğünü ve gelecekte de gelişerek devam edeceğini göstermekte. Hızla ilerleyen bu teknolojik çağda çevremizde etkileşim halinde olduğumuz akıllı evler, akıllı araçlar hayatımızın içinde de varlık göstermeye devam etmekte. Kodlama eğitimi ile bu gelişen çağda teknolojiye ayak uydurabilen nesillerin yetişmesi de oldukça önemli. Aynı zamanda günümüzde var olmayan, yakın gelecekte karşımıza çıkacak çeşitli meslekler olacaktır. Bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarındaki öngörülen yeni işlerin  yüzde 60’ı bilgisayarla ilişkili olacak. Programlama çiftçilikten  hukuka, inşaattan tıbba kadar her endüstride kullanır halde ve gelecekte de kullanılmaya devam edecektir. Çocukların programlama yapabilmesi sadece mesleki hayatına değil, hayatının her alanına da doğru yön vermeyi sağlayacaktır. Dolayısı ile bu durumda çocukların 21.yy becerilerini kazanması da oldukça önemlidir.

Peki bu becerilerin kazanımını kodlama eğitimi ile elde etmek mümkün mü?

Elbette ki kodlama eğitimi ile analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı düşünme gibi önemli becerileri kazanmak mümkün. Kodlama eğitimi ile bireyler olay veya durumlar arasındaki ilişkileri görebilir, yaratıcı düşünme ve sistematik düşünebilmeyi öğrenirler. Problem çözme becerilerini geliştirirler. Bu eğitim ile çevrelerinde bulunan makine ve sistemlerin çalışma mantığını kavrayabilirler. Bütün bu becerileri çocukların kazanabilmesi için kodlama ile erken yaşta tanışmaları gerekir. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay. Bunun içinde en doğru yaş aralığının 5-7 yaş olduğunu düşünürsek okulöncesi grup çocuklarının kodlama eğitimi almaları mümkün. Okul öncesi grup çocuklarının alacağı bu eğitimde yetişkinlerin genelde soru işaretleri bulunmakta. Okuma yazma bilmeyen okul öncesi grup çocuklarının bu eğitim için uygun olmadığını düşünmekteler. Oysaki kodlama eğitiminin temeli için okuma-yazma bilme şartı bulunmamakta.
Temel kodlama eğitimi için çocukları kodlama alanında destekleyecek birçok materyal set bulunmakta. Bunun dışında çocuklara verilecek eğitimin hikayeler ve oyunlar aracılığıyla verilmesi çocuklar için bu eğitimi hem daha anlaşılır hem de daha eğlenceli hale getirecektir.
Kodlama çocukların zihinlerinin gelişmesi ve analitik düşünebilme yetenekleri kazanabilmelerini de sağlamak için oldukça etkilidir. Ne kadar erken bu yetenekleri gelişirse hayatlarının her alanında bu yetenekleri kullanma şansları artacak ve bununla birlikte daha başarılı olacaklardır. Küçük yaşta alınan kodlama eğitimi çocuklara hem keyifli öğrenme şansını sunacak hem de kodlamanın temellerini en doğru şekilde öğrenmelerini sağlayacak.

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri