Raspberry Pi

Kredi kartı boyutunda bir kart düşünün ve bu kart size bir bilgisayar yaratabileceğinizin garantisini veriyor.

Oldukça etkileyici değil mi?

Geliştiricileri, Raspberry Pi’yi küçük yaş grubundaki çocukların, programlamayı öğrenebilmesi için üretmiş olsalar da Raspberry Pi’nin sunduğu güçlü altyapı sayesinde, bir bilgisayardan beklediğiniz çoğu işlemi çok daha az maliyetle gerçekleştirebiliyorsunuz.

2012 yılından itibaren sürekli geliştirilen Raspberry A ve B modelleri, piyasaya sürülen ilk modeller olmakla birlikte, sonraki sürümlerin temeli olarak kabul edilebilir. Yıllar içerisinde süregelen modeller arasındaki fark yenilik, hız vb yönündedir.

Raspberry, Raspbian adı verilen Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanmaktadır. Bize bu işletim sistemini öneriyor, buna mecburuz diye bir şey yok.  Pardus ARM, Arch Linux ve Windows 10 IoT Core sistemlerini de desteklemektedir. Bu arada Raspbian Açık kaynak kodlu. 🙂

Bir klavye-mouse bir HDMI üzerinden monitör/TV ve bir işletim sistemi bilgisayarımız neredeyse hazır.

Raspberry Pi ile Neler Yapabiliriz?

  • Bilgisayarını yalnızca rutin işlemler için kullanan kullanıcılar Raspberry Pi ile dileği her şeyi yapabilir desek yalan söylemiş olmayız.( Web Tarayıcılar, Office programları, video playerlar, vb.)
  • Arduino gibi kullanıp basit prototipler oluşturabilirsiniz.
  • Ev otomasyonlarına ilgiliyseniz farklı sistemlerin entegrasyonunu sağlayan bir IoT servis (web ve mobil ara yüzü ile farklı cihazları, protokolleri ve servisleri birleştirip) olarak kullanabiliriz.
  • Raspberry Pi’nin üzerinde barındırdığı GPIO pinleri ile farklı çevre birimleri- sensörler (ör. sıcaklık, nem sensörleri, I2C cihazlar vb.) bağlayabilirsiniz. Dilerseniz bir hava durumu istasyonu bile oluşturabilirsiniz. Neden olmasın? 🙂
  • Raspberry Pi’nin CSI portu ya da bağlayacağınız bir web kamerası ile cihazınızı bir ağ kamerası ve kayıt aracına (NVR) dönüştürebilirsiniz.
  • Kendinize bir sanal yardımcı ve medya merkezi oluşturabilirsiniz.
  • Donanım özellikleri için kırk adet giriş ve çıkış pinlerine, diğer bilgisayar ve elektronik cihazlar ile iletişim sağlayacak kanallara sahiptir. Robot ve drone projelerinde kullanabilirsiniz.
  • Raspberry Pi’nin işletim sistemi,  birçok programlamaya yönelik aracı da beraberinde getirmektedir. Bu özelliği ile, çocuklara programlamayı öğretmek amacıyla da kullanılabilmektedir. (Python, BBC Basic, C ve Perl programlama dilleri ile programlanabilir.)

 

 

Ezgi Akdoğan

 

Kaynakça

https://www.technopat.net/2018/07/14/raspberry-pi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

https://fatiherikci.com/raspberry-pi-ile-neler-yapilabilir/

https://maker.robotistan.com/raspberry-pi-dersleri-0-raspberry-piyi-taniyalim/

http://dorukozsahin.com/raspberry-pi-nedir-neler-yapilabilir/

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/raspberry-pi-nedir-arduino-ile-farklari-nelerdir-/8305#ad-image-0

https://blog.samm.com/raspberry-pi-nedir/

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri