Sensör Kullanımını Kolaylaştırma

Bizler dış dünyada olanları duyu organlarımız vasıtasıyla algılayabiliyoruz. Bir kolonya sıkıldığında, sıkma işleminin sesini kulağımız ile duyuyoruz ve hemen ardından kokusunu burnumuz ile kokluyoruz. Bir kaleci karşıdan çekilen şut ile üzerine gelen topu gözleri aracılığıyla görür ve geldiği tarafa doğru sıçrar. Dışarıdaki olaylara karşı verdiğimiz tepkilerin hepsi duyu organlarımız ile yaptığımız saptamalara göredir.

Robotların ya da basit kodlanabilir devrelerin de insanlar gibi davranmasını ve bizlere hayatımızda kolaylıklar getirmesini istiyoruz. Bunun için kodlanabilir devrelerin dışarıdaki dünyayı en iyi ve hatasız şekilde algılaması anahtar noktamızdır.

Çocuklara kodlamayı öğretmenin amaçlarından biri de kodlama sayesinde onların, hayal güçleriyle hayatı kolaylaştıracak yeni projeler ortaya koymalarını sağlamaktır. Bunun için de kodlanabilir elektronik devrelerin nasıl çalıştığını kavramaları ile yola başlayacağız. Bu amaçla kullanılan en popüler araç Arduino’dur. Arduino’nun çalışma şeklini kavratmak için de yukarıda bahsetmiş olduğumuz, dış dünyayı algılama yollarını kavratmak gerekmektedir. İşte bunu sağlayan sistemlerin hepsine sensörler diyoruz.

Arduino’da kullanacak olduğumuz sensörlerin amacı, dışarıda olanları sistematik olarak Arduino’nun anlayacağı dile çevirerek iletmektir. Sensörlerin hepsi farklı şekilde dizayn edilmiştir. Çalışma şekilleri farklıdır. Bundan dolayı hepsinin Arduino ile bağlantı şekilleri de farklılık göstermektedir. Tüm bu bağlantı şekillerini doğru olarak tamamlayabilmek için hepsinin hatasız şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde Arduino ile kurduğumuz sistemimiz doğru şekilde çalışmayacaktır. Peki çocuklar bu karmaşık görünen konuyu ne kadar iyi kavrayabilecekler? Basit bir trafik ışığı uygulamasında yaşanan karışıklığa bir bakalım.

Arduino üzerinde 4 ve 4’ten fazla sensör aynı anda kullanılmaya çalışıldığında Breadboard kullanmak zorundayız. Yaşanan kablo kirliliği ve karmaşası karşısında çocukların Arduino ve sensör öğrenimi ne kadar mümkün olabilecektir? Kodlama öğreniminin daha başlarında çocuklar belki de başarısızlıklar yaşayınca onlara kazandırmaya çalıştığımız öz güven ters tepebilecektir.

Çözüm olarak çocuklara daha basit bir araya getirilebilecek kodlanabilir sistemler sunmak gerekmektedir. Bunu günümüzde farklı şirketler düşünmüş ve farklı içerikler üretmişlerdir. Düşünelim biraz; bizler çocuklara maker olmayı öğreteceksek ve elimizde yeterli kaynak varsa neden önce biz  maker olmuyoruz?

Atölye Vizyon olarak bizler çocukların öğrenimlerinin en iyi şekilde gerçekleşmesi için elimizden geleni yapmaktayız. Sensörler ve kolay kullanımları kapsamında elimizdeki imkanları kullanarak, kendi kodlanabilir materyallerimizi kendimiz üretme çalışmalarına girdik. Bu bağlamda Pinoo adını verdiğimiz materyalimizi ürettik.

Pinoo ile ilgili merak ettiklerinizi http://pinoo.io/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Çocuklar bizim geleceğimiz. Onların hayal dünyalarına güveniyoruz ve diyoruz  ki “İcat Çıkar Çocuğum”.

 

Can TOPÇU

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri