STEM+A

21. yüzyılda hızla değişen dünyada, toplumların nitelikli insan gücüne duyduğu ihtiyaç ta her geçen gün artmaktadır. Dijitalleşen dünyada nitelikli insan yetiştirmek için hiç şüphesiz, geleneksel ezber eğitim modeli yerine nitelikli de bir eğitim modeline ihtiyacımız vardır. İşte tam bu noktada STEM+A eğitim modelinden bahsetmeliyiz.

STEM+A nedir?

Bilim (science), teknoloji(technology), mühendislik(engineering) matematik(math) ve sanat(art) disiplinlerinin bir bütün olarak ele alındığı eğitim modelidir.

21. yüzyıl becerileri kullanılarak uygulanan STEM+A eğitim modeli, geleceğin mühendisleri ve bilim insanlarının yetişmesinde farklı bakış açılarını bir araya getiren, bütünleştirici bir özelliğe sahiptir.

STEM +A eğitimi sayesinde öğrenciler, fen, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat derslerinde öğrendikleri bilgileri bir arada kullanarak, buluş yapabilme, ürün geliştirme ve geliştirdikleri ürünleri tasarlarken de yaratıcı, özgün ve sanatsal tasarımlar kullanarak öz yeterliliklerini geliştirmektedirler.

Ezberci eğitimin aksine STEM+A eğitimi öğrencilerin, merak, araştırma ve yaratıcılık özelliklerinin öne çıkarılmasını hedef almaktadır. Deneme yanılma yoluyla aktif öğrenmelerini, yaratıcılıklarını kullanarak problem çözme becerisi kazanmalarını, eleştirel düşünebilmelerini, disiplinler arası iş birliği içerisinde olabilmelerini ve en önemlisi “merak” duygularını hep canlı tutabilmelerini sağlar. Çünkü biliyoruz ki;

Çocuk merak ederse daha kolay öğrenir

O zaman bizler de eğitimin her kademesinde çocuklarımızın ilgisini çekebilecek, merak duygularını harekete geçirecek aynı zamanda STEM+A eğitimi modelini de destekleyen materyaller kullanmalıyız. Pinoo ’da tam olarak bu materyallerden bir tanesidir.

Pinoo nedir?

Pinoo, çocukların daha kolay bir şekilde arduino ile kodlama yapabilmesi için geliştirilmiş, elektronik bir kontrol kartıdır. Kullanımı ise üzerinde bulunan renkler ve sayılar ile oldukça kolaydır. Peki arduinoda bulunan onlarca sensörün bağlantılarının, Pinoo ile tek bir kablo üzerinden yapıldığını biliyor muydunuz? Her yaştan çocuğun rahatça kendi özgün projesini oluşturabileceği tek bir kablo hayali bile bizi heyecanlandırmaya yetiyorken kim bilir Pinoo ile tanıştığımızda daha neleri keşfedeceğiz?

STEM + A eğitim modelinde Pinoo neden olmalı?

Disiplinler arası iş birliğinin olduğu STEM+A modelinde çocuklar Pinoo robot seti kullanarak birçok sensor ve elektronik parçaları yakından tanıma ve kavramları somutlaştırma imkânı bulurlar. Çocuklar Pinoo robot ile yapacakları özgün projelerinde fen, matematik, teknoloji ve mühendislik alanlarını bir arada kullanarak ve en son projelerine sanatsal bir dokunuş yaparak yaratıcı bir ürün ortaya çıkartabilirler.

Ayrıca Pinoo, disiplinler arası iş birliğini desteklerken grup çalışması ya da bireysel çalışmaya da olanak sağlar.

Sen de Pinoo setini al ve mühendislik harikası projene bir adım daha yakın ol, ol ki düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, üretken bir birey olarak gelecekte ihtiyaç duyacağımız teknolojileri üretebilesin ve gelecekteki varlığını, varlığımızı koruyabilesin.

Asiye Yakupoğlu

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri