Teknolojiden Korkuyor muyuz

Zaman değişiyor, değiştikçe her geçen gün teknoloji hızla gelişiyor. Geliştikçe hayatımıza yeni cihazlar, yeni kolaylıklar, yeni düzenler getiriyor. Özellikle iş hayatında verimliliği artırıyor. Peki biz bunlardan korkuyor muyuz?

Öncelikle teknolojiden korkuyorsan bırak elindeki o akıllı telefonu ya da at evinden çamaşır makineni, bulaşık makineni. 🙂  Teknolojiden korkmamamız gerekiyor çünkü eninde sonunda o teknoloji bizi içine alıyor, öyle olmasa şu an hala mesajlarımızı güvercinle gönderiyor olurduk. 🙂

Dördüncü Sanayi Devrimi dediğimiz dönemin henüz başındayız. Bu dönemde “yapay zeka’’ ile, iş dünyası için daha verimli, daha hızlı ve kaliteli bir hale gelecek. Sadece iş dünyası için değil bu dönemden tüm sektörler etkilenecek. İşte burada aklımıza gelen ilk soru ve aslında en büyük korkumuz “Yapay zeka beni işsiz mi bırakacak?” oluyor. Tabi ki iş sıkıntıları yaşayacağımız dönemler olacak ama yapay zeka farklı iş alanları da getirecek. Görünen o ki biz yeni teknolojileri kabullenmekte ve ona ayak uydurmakta zorluk yaşıyoruz. “Peki bu durumu nasıl faydaya çevirebilirim ve teknoloji korkumu nasıl yenebilirim?” diye soracaksınız.

İşte benden sizlere ufak öneriler…

  • Öncelikle teknolojileri ürkek ve geriden takip etmektense her zaman teknolojiye açık hale gelin. Araştırın, uygulayın, her zaman teknolojiden bir adım önde olun.
  • Yeni teknolojiden değil eskisinden korkun. Neden bir işi 2 saatte bitirmek varken 5-6 saat uğraşasın ki? Bu nedenle hep çözüm üretici olun.
  • Yeni çıkan bütün cihazları takip edin, kullanmayı öğrenin. Unutmayın şirketlerin bunları kullanacak insanlara ihtiyacı var.
  • İnternete ve online ortama mutlaka alışın. Bilgisayarı aktif kullanmaya çalışın. Bir şirketten içeri girdiğinizde güvenlikçisinden yöneticisine kadar hepsinde interneti olan bir bilgisayar mevcut. Nasıl ki öz geçmişimize okuma yazma biliyorum yazmıyorsak artık bilgisayarı aktif olarak kullanıyorum da yazamıyoruz.
  • Mutlaka ama mutlaka çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren kodlama ve yazılım dersi aldırmaya başlayın. Onlar zaten teknolojinin içinde doğuyorlar ve bütün yeni teknolojilere bizden daha kolay adapte oluyorlar. Unutmayın teknoloji dostu ve hatta üreticisi bir toplum için kod yazabilen, robotlarla aynı dili konuşabilecek yeni nesillere ihtiyaç duyuluyor.
  • Mutlaka eğitim alın. Öğrenmenin yaşı yoktur, kendinize bir şeyler katın. Unutmayın lider olmak da sizin elinizde geri kalmak da. Bilgisayar okuryazarlığı, yeni teknolojilerin öğretimi gibi eğitimler veren birçok kurum bulunmakta, buna e-öğrenme de dahil. “Anlamıyorum“ diyerek bir kenara çekilmek yok. Eğer eğitim alacak vaktiniz yoksa çocuğunuzdan ya da etrafınızda bu işle ilgili olan birilerinden mutlaka destek alın. Unutmayın biz teknolojiye açık olmazsak o bizi açıkta bırakacak.

Nurdan DEMİR

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri