Tynker

Günümüz dünyasında çocukların okuma yazma bilmelerine bile gerek duyulmaksızın erken yaşta kodlama ile tanışmaları için bir önerimiz var; Tynker.

 

Tynker, 5-13+ yaş arasındaki çocuklara kodlamayı ve programlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmeyi amaçlayan bir web 2.0 eğitim platformudur. Kullanıcılarına oyuna yakın bir kodlama öğretimi sunmaktadır.

 

Tynker platformu içerisinde yaş grubuna göre Minecraft Oyun Tasarımı, Java, Python, robotik gibi 60’tan fazla ders bulunmaktadır. Seçilen derse göre çocuklar isterlerse blok tabanlı isterse komutları kendileri yazarak onlarca özgün proje geliştirebilmektedirler. Yalnızca boş projeler değil dersler içerisinde yer alan projeleri inceleyip ilham alarak  çocukların var olan projeleri geliştirebilmesine de olanak sağlanmaktadır.

 

https://www.tynker.com/ sitesine giriş yaptığımızda yaşlara göre hazırlanmış içeriğe erişebilmek için üç ayrı grup olduğunu gözlemlemekteyiz.

Bunlar;  

  • 5-7 ( sesli ve kodlama temelleri oyunlar)
  • 7-13 (blok tabanlı programlama uygulamaları)
  • 13+ (Metin tabanlı programlama uygulamaları)

 

Platformun ara yüzü oldukça basit, hiçbir yardım almadan kendi başınıza kolaylıkla kullanılabileceğiniz kullanıma sahiptir.

 

Tynker, diğer kodlama platformlarından farklı olarak çocuklara tasarımı tasarıma bağımlı olarak kodlamayı değil aslında programlamayı en temel şekliyle çocuklara öğretmeyi amaçlamaktadır.Bu yüzden scratch çok benzeyen blok tabanlı programlamadan başlayarak metin tabanlı programlamaya kadar ilerleyen bir akışı mevcuttur.

Tynker web sitesine üye olmak istediğimizde karşımıza üç ayrı seçenek çıkmaktadır. Bunlar; Öğrenci, Öğretmen ve Ebeveyn hesapları. Bu uğurda öğretmenlere derslere bağımlı olarak ders planlarına, sınıf kontrol araçlarına ve öğrencilerin yapmış olduğu programların çevrimiçi gösterimlerini platform tarafından sunulmaktadır. Okullar için eşsiz bir programlamayı öğretme platformu diyebiliriz. Ebeveynler ise bağımlı olarak tanımladıkları öğrenci hesabının yapmış olduğu tüm projelere erişim sağlayabilmektedir. 

 

Arayüzde seçilen her bir konu başlığın içerisinde ilgi alanına göre dersler bulunmaktadır. Derslerin her biri ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Dersler içerisinde kademe kademe ilerleme sağlanmaktadır. Böylelikle çocuklar bir oyun oynuyormuşcasına her dersi geçilmesi gereken bir level olarak adlandırırlar. Fakat bazı derslerde ücretli yükseltme seçenekleri karşımıza çıkabilmektedir.

Dersler ile yalnızca bilgisayar programlamasına değil robotik kodlama da gerçekleştirebilmektedir. Micro:bit, LEGO Wedo 2.0 ve çeşitli dronlar rahatlıkla programlanabilmektedir. Ayrıca dersler içerisinde geliştirilen mobil uygulamalarda oluşturulan .apk dosyaları ile play store da yayınlanmaya olanak sağlamaktadır. 

 

Gelecekte daha fazla meslek teknoloji üzerine olacak. Tynker ile çocuklar geniş ders skalasıyla programlama denizi içerisinde rahatlıkla ilgi alanlarını keşfedebilecek, problem çözme becerilerini geliştirecek ve dünyaya daha farklı gözlerle bakmaya başlayacaklardır.

 

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri