ücretsiz kodlama uygulamaları

Ücretsiz kodlama uygulamalarını konuşacağız bu yazımızda sizlerle. Kodlamaya başlangıç yapmak, kendinizi geliştirmek istediğinizde ücretsiz kodlama uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Pek çok uygulama ücretsiz olarak sunulsa da bazı özellikleri ücretli olabiliyor. Fakat bu yazımızda sizlerle tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bazı programlardan bahsedeceğiz.

Ücretsiz kodlama uygulamaları yaş ve seviye gruplarına göre kategorize edilebilir. Masaüstü uygulamalar, tablet-telefon uygulamaları ve internet üzerinden kullanabileceğimiz pek çok uygulama mevcut.

Bu yazımızda sizlerle masaüstü ücretsiz kodlama uygulamalarından bahsedeceğiz. Tablet veya telefon ile kodlama yapabileceğiniz ücretsiz programlara telefondan kodlama yapılır mı? Yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Peki, nedir bu ücretsiz kodlama uygulamaları?

 

Scratch

8 yaş ve üzeri çocuklar için tasarlanmış basit bir ara yüze sahip programlama dilidir. Sürükle bırak mantığında çalışmalar yapabildiğiniz için kodlamaya başlangıç seviyesi için oldukça uygundur.

Scratch ile kendi animasyon, oyun ve hikayelerinizi oluşturabilirsiniz.

Bilgisayarınıza kurup projeler geliştirebileceğiniz gibi online olarak da kullanabilirsiniz.

 

Scratch programını ücretsiz bir şekilde kullanmak için;

Online editör:

https://scratch.mit.edu/projects/editor/?tutorial=getStarted

Offline indirme linki:

https://scratch.mit.edu/download

 

Kodu Game Lab

Kodu Game Lab, çocuklara temel programlama ilkelerini öğretmek için tasarlanmış bir 3 boyutlu oyun geliştirme ortamıdır. Kodu Game Lab ile 3 boyutlu oyun, hikaye ve animasyonlarınızı geliştirebilirsiniz.

 

Kodu Game Lab programını ücretsiz bir şekilde kullanmak için;

 

http://www.kodugamelab.com/downloads/

 

Alice

Alice, 3D animasyonlar, kısa film ve hikayeler, oyunlar oluşturabileceğiniz bir platformdur. Blok tabanlı, sürükle bırak mantığında çalışan bir program olan Alice dünyasına eğlenceli bir giriş yaparak algoritma kavramını öğrenirsiniz. Daha önce hiç kodlama bilgisi olmayan birinin kolaylıkla anlayabileceği sadeliktedir.

Alice programını ücretsiz bir şekilde kullanmak için;

 

https://www.alice.org/get-alice/alice-3/

 

MakeCode

MakeCode, microbit adında programlanabilir kart için geliştirilmiş bir platformdur. Fakat programın simülasyon bölümü sayesinde microbit karta sahip olmadan da projeler geliştirebilirsiniz.

LED’ler ile animasyon, akıllı saat, gitar, pusula uygulaması gibi pek çok projeyi geliştirebilirsiniz.

Hem bloklar hem de metin düzenleyicileri ile kodlar yazılabildiği için her yaş ve seviyede proje geliştirici için uygundur.

 

MakeCode programını ücretsiz bir şekilde kullanmak için;

 

Online editör:

https://makecode.microbit.org/

 

Offline indirme linki:

https://makecode.microbit.org/offline-app

 

Buildbox

Buildbox, 2 boyutlu ve 3 boyutlu mobil oyun geliştirmemize olanak sağlayan bir programdır. Buildbox ile masaüstü oyunlar da geliştirebilirsiniz.

Buildbox kullanabilmenin iki yolu var. Birincisi ücretsiz sürüm, ikincisi ücretli sürümdür. Programın ücretsiz sürümünü indirirseniz bazı kısıtlamalarla karşılaşmaktasınız. Fakat bu durum proje geliştirmemize engel değildir. 

 

Buildbox programını ücretsiz bir şekilde kullanmak için;

 

https://signup.buildbox.com/plans

Evet, tüm bu programları bilgisayarınıza ücretsiz bir şekilde kurarak kodlamaya başlayabilirsiniz.

 

Şimdi de internet tarayıcınız ile kodlama yapabileceğiniz uygulamalardan bahsedelim. Herhangi bir üyelik ücreti ödemeden kolaylıkla kodlama işlemlerine başlayabilirsiniz.

 

App Inventor

App Inventor, 2 boyutlu mobil uygulama geliştirebileceğiniz bir platformdur. Android işletim sistemi için blok kodlama yöntemiyle uygulama geliştirmenize olanak sağlar. Uygulamanızın apk dosyasını üretirsiniz ve tablet veya telefonlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

App Inventor programını ücretsiz bir şekilde kullanmak için;

 

https://appinventor.mit.edu/

 

Bitsbox

Bitsbox, çocukların kendi mobil uygulamalarını geliştirmeleri için tasarlanmış metin tabanlı bir kodlama platformudur. Proje geliştirdikten sonra QR kod okuyucu özelliği ile uygulamalarınızı tablet veya telefon üzerinden görüntüleyebilir ve başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

 

Bitsbox programını ücretsiz bir şekilde kullanmak için;

 

https://bitsbox.com/code.html

 

Tinkercad kod blokları ile tasarım ve simülasyon

Tinkercad, 3 boyutlu tasarımlar oluşturmak için kullanılan bir programdır. Tinkercad ile 3 boyutlu tasarımlar yapıp, simülasyon bölümü sayesinde elektronik devreler kurarak projeler geliştirebilirsiniz. Ayrıca kod blokları ile 3 boyutlu tasarım oluşturma bölümü mevcuttur.

 

Tinkercad programını ücretsiz bir şekilde kullanmak için;


https://www.tinkercad.com/


Bahsettiğimiz bu programlar ile kodlamaya keyifli bir başlangıç yapabileceğiniz gibi App Inventor, Buildbox gibi uygulamalar ile ileri seviye projeler de geliştirebilirsiniz.

Teknoloji çağında öğrenilmesi gereken bir beceri olan kodlama eğitimleri hakkında daha detaylı bilgi için Atölye Vizyon’ u ziyaret edebilirsiniz.

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri