Uygulamanın Kodlama Öğrenimindeki Önemi

İnternet, internet ve yine internet… Evet internet, artık her aradığımız şeyi doğru ya da yanlış internette bulabiliyoruz. Doğru araştırma yöntemleriyle en doğru bilgiye de ulaşmak mümkün. Peki çocuklar interneti ne amaçla kullanıyorlar? Bu soruya çok fazla cevap verilebilir. Bunlardan birkaçını listeleyecek olursak;

  1. Oyun oynamak
  2. Video izlemek
  3. Merak ettikleri bir konuyu araştırmak
  4. Kendi profillerini yansıttıkları sosyal ağları kullanmak

Yukarıdaki listede yer alan her bir madde, herhangi bir yetişkin için düşünüldüğünde, evet onlar da aynı tercihlerde bulunuyorlar. Tabii ki herkesin ilgi alanına göre daha çok ve farklı tercihler olacaktır. Peki internetten izlediğimiz videolar bize bir şeyler öğretiyor değil mi? Ne kadarını hafızamızda tutabiliyor ya da gerektiğinde kullanabiliyoruz. Çocuklardan yola çıkalım; evet interneti kullanarak sevdikleri karakterlerin olduğu oyunların videosunu izlemekten hoşlanıyorlar. Hatta bizlere anlamsız geliyor ama onların dünyası bambaşka. İzledikleri oyun videolarını, eğer kendilerine ait bilgisayarları varsa, kendi oyunlarında deneyerek uygulamaya çalışıyorlar. Peki bu oyunların öğreticiliğini konuşacak olursak çocuklarımıza ne kazandırmış oluyoruz? Evet, eğlenceli vakit geçirerek hayal dünyalarını genişletiyorlar. Güzel bir etkinlik. Tüm bunları izleyerek öğrenmeye çalışan çocuklarımız, neden kendi tasarımları olan oyunlar üretmesinler?

Çocuklara yönelik oyun üretimi konusunda birçok materyale ulaşmak mümkün. Bunu da yine internet yoluyla yapabiliyoruz. Code.org, Tospaa.org gibi interaktif siteler, Kodu Game Lab gibi tasarım ve kodlamanın bir arada öğrenilip kullanımına imkan sunan programlar ve Scratch benzeri sürükle bırak tabanlı kodlama programlar kısa bir araştırma sonucu karşımıza çıkabilmektedir.

Kodu Game Lab programını ele aldığımızda; kodlamayı, çocuklara gerekli eğitim verildikten sonra kolayca öğretmek mümkün. Çocuklar, kendi oyun tasarımlarını yaparken planlı bir şekilde ilerler ve bir yandan farklı araçların nasıl kullanılacağını adım adım öğrenir. Karakterlerin farklı rollerinin olabileceğini kavrar ve onların kendi oyun karakteri olması için nasıl davranması gerektiğini kendisi kodlayarak belirler. Evet her bir karakterin davranışını kodlayarak belirler ve bunu eğlenerek yapar. Hem kendi oyununu üretir hem de kodlamayı öğrenir.

Elimizde böyle bir imkan varken, çocuklar saatler boyunca başkalarının kodladığı ve başkalarının oynayıp kaydettikleri videoları izliyorlar. Onlara bu imkanları sunalım ve  tüketmek yerine üreten 21. yüzyıl dünyasının bireyleri olsunlar.

Can TOPÇU

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri