21.yy becerileri

21.yy Becerileri ve Kodlama

21.yy becerileri ve kodlama yazımızda sizlere teknolojinin gelişmesiyle yaşanan değişimlerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle 21.yydan yani içinde yaşadığımız bu dönemden bahsedelim. 21.yy 2001-2100 yılları arasını kapsamaktadır. Aslında bu dönemde pek çok yeniliğe şahitlik etmiş bulunuyoruz.

Hemen bir örnekle inceleyelim:

 

Geçmişe dönüp baktığımızda değişen pek çok olay gözümüzde canlanacaktır. 90’lar kuşağı olarak benim hatırladığım en büyük değişim şu: Haberleri ele alalım.

Yukarıdan bir görüntü yakalanmak istendiğinde bir helikopter, pilot, kameraman ve kocaman bir kamera gözümde canlanıyor.

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insansız hava araçları üretilmeye başlandı. Kameramanın bir drone aracını telefon ile hareket ettirmesiyle aslında her şey değişti. Telefon yardımı ile eskiden ihtiyaç duyulan kişi ve nesnelere ihtiyaç duymadan işlemler yapılır oldu. İnsan gücü kullanımı azaldığında düşünmeye daha çok vaktimiz kalacak ve projelerimizi hayata geçirebileceğiz. Peki, aklınıza drone aracının geliştirilmesi pilot ve kameramanı işinden mi etti soruları geliyorsa “Endüstri 40 ve mesleklerin değişimi” yazımıza göz atabilirsiniz. Teknoloji gelişiyor meslekler değişiyor ve bizler bu değişime ayak uydurmalıyız.

Aslında bunun gibi pek çok örnek verebiliriz. Akıllı kasa sistemleri, akıllı evler, bariyer sistemleri vb. Çevremizde şuana kadar farkında olmadığımız pek çok örnek olabilir. Evet, 21.yy da teknolojinin gelişmesi pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Eğitim sistemi tartışılır oldu ve artık öğrenci yetiştiren kurumlar 21.yya ayak uydurabilen yenilikçi bireylerden bahseder oldu.

Peki, nedir bu 21.yy becerileri?

21.yy da bireylerin sahip olması gereken bazı beceriler var.

  • Problem çözme,
  • Analitik düşünme,
  • Özgüven,
  • İşbirlikçi çalışma,
  • Yaratıcılık,
  • Üretkenlik,
  • Sorumluluk vb.

Bireylerin artık diploma sahibi olması yetmiyor kendini yetiştirmesi de gerekiyor.

E 21.yy da bu özellikleri bireylere nasıl kazandıracağız sorusunu gündeme getirelim o zaman.

İşte burada karşımıza kodlama konusu çıkmaktadır.

21.yy becerileri ve kodlama birbiriyle oldukça ilişkilidir. Kodlama konusu ile bireylere pek çok beceri kazandırılabilir. Kodlama nedir? Bize neler kazandırır konusunu detaylı bir şekilde Nedir bu robotik kodlama yazımızda inceleyebilirsiniz.

21.yy da bireylerin sahip olması gereken becerileri kazandırmanın en keyifli yolu kodlamadır. Kodlama oyun oynamak, bir puzzle parçasını birleştirmek gibidir. Bilgisayar programları, bilgisayarsız kodlama araçları veya telefon ile kodlama yapıyor olun hiç fark etmez. Size bir problem durumu verilir veya bir amaç gösterilir. Siz de o hedefe doğru adımlarla ulaşmaya çalışırsınız.

Hemen bir örnekle inceleyelim:

Öğrencilerimiz ile konumuz Pinoo ile trafik ışığı projesi olsun. Pinoo hakkında detaylı bilgi için https://www.pinoo.io/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Öğrenci bu çalışmayı yaparken önce projesinin algoritmasını oluşturacak. Planlama, programlama günlük hayatta da oldukça işlerimizi kolaylaştıran bir beceridir. Projesini kodlayarak deneyimleyecek problemler ile karşılaşacak ve onları çözmek için uğraşacak. Arkadaşları ile işbirliği içerisinde olacak. Kodlama işlemlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra projenin tasarımını yapacak. Yaratıcılığını, üretkenliğini konuşturacak ve içindeki makerı harekete geçirecek. Projesini tamamladığındaki o güvenle arkadaşlarına sunum yapacak belki binlerce kişiyle paylaşacak. Ve başarma duygusunun verdiği hazla üretmeye devam edecek. Yapamam demeyip her zaman deneyen bir birey olacak.

İşte tüm bunlar sebebiyle 21.yy becerileri ve kodlama birbiriyle ayrılamaz diyebiliriz.

21.yy becerileri hakkında daha detaylı bilgi almak için 21.yy becerileri yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Sizler de kendinize yeni yetenekler kazandırmak, 21.yy becerilerine sahip bir birey olmak veya bireyler yetiştirmek için Atölye Vizyon ile iletişime geçebilirsiniz.

 

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri