Kodlama atölyesi nasıl kurulur

Kodlama atölyesi nasıl kurulur? Sorusunu pek çok arkadaşımdan duydum. 2015 yılından bu yana aktif olarak Atölye Vizyon ’da kodlama robotik eğitmenliği yapıyorum. Ve bu yazımızda sizlere bir kodlama atölyesi nasıl kurulur konusunda fikirler vermek istiyorum.

Hemen konuya gelecek olursak;

1-Ortam

ataşehir kodlama ve robotik atölyesi

Tabii ki ilk olarak atölyenin gerçekleşeceği bir ortam olması gerekiyor. Bu ortam maliyetleri hakkında ise tamamen özgürsünüz. Nasıl bir atölye olacak, ışıklandırılması, duvar rengi, raflar vs. Sadece ortam oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı noktalardan bahsedelim.

  • Ortam öğrencilerin dikkatini dağıtmayacak şekilde tasarlanmalıdır.
  • Dolap sayısı yeterli olmalıdır.
  • Elektrik priz sayısı yeterli olmalıdır.
  • Öğrenci sayısına bağlı olarak masa düzeni oluşturulmalıdır.

Bu maddeler çoğaltılabilir. Ortam hazır. Artık kullanılacak ürün çeşitliliği belirlenmelidir. Önce bir program oluşturulmalı bu programa göre kullanılacak malzeme listesi hazırlanmalıdır.

2-Kodlama Robotik Setleri

Pinoo Kodlama ve Robotik Setleri

Ürün çeşitliliği demişken kodlama robotik setlerinden bahsedelim. Kodlama robotik atölyesi olarak öğrencilerimize kazandırmak istediğimiz bazı beceriler mevcut. Bu becerilerin kazandırılması için kullanabileceğimiz ürün sayısı da oldukça fazla.

Bilgisayar programları üzerinden kodlama eğitimleri verilebilir. Fakat biz Atölye Vizyon olarak tek bir plana bağlı kalmadan öğrencinin her ürünü deneyimlemesine fırsat vermeye çalışıyoruz. O yüzden yeni çıkan ürünler takip edilmeli eğitmenler tarafından deneyimlenip öğrencilere sunulmalıdır. Bilgisayar programları ile 3 boyutlu tasarım, oyun programlama, mobil oyun vb. eğitimler verilebilir. Bu konu hakkında daKodlama yapılan programlar nelerdir?” blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli materyaller satın alarak müfredatınızı zenginleştirebilirsiniz. Okul öncesi, ortaokul, lise hangi yaş grubuna hitap ediyorsak uygun materyalleri seçmeliyiz. Pinoo, Arduino, Raspberry Pi, Cubetto, Robot Mouse vb kodlama robotik setleri mevcuttur. Kodlama robotik setleri hakkında detaylı bilgi için “Kodlama-Robotik Setleri” blog yazımızı okuyabilirsiniz.

3-Sınıfların oluşturulması

Öğrenciler yaş ve seviyelerine göre uygun sınıflara yerleştirilmelidir. Atölyedeki sınıf ve eğitmen sayısına bağlı olarak uygun saat ve sınıflar ayarlanmalıdır. Öğrenciler yaşlarına göre gruplandırıldıktan sonra takip edilmeli ve seviyelerine uygun yeni gruplar oluşturulmalıdır. Bu her öğrencinin yüksek oranda verim almasını sağlayacaktır. Her öğrenci ile birebir ilgilenilmeli atölye sonunda velisine bilgi verilmelidir.

kodlama atölyesi sınıfları

4-Müfredat

Öğrencilerin yaş ve seviyelerine göre uygun bir ders planı hazırlanmalıdır. Kodlama robotik ile ilk defa tanışan biri bunlar çok zor deyip korkmamalıdır. Keyif alacağı kolay örnekler ile atölyeye başlanmalıdır. Günlük hayattan örnekler ile kodlama, robotik, algoritma kavramları açıklanmalı öğrencilerden kendilerini özgürce ifade etmeleri beklenmelidir. Planlanan atölye müfredatı bağlı kalınmalı fakat öğrenci özgür bırakılmalıdır. Çalışma yapılırken örneğin bir oyun tasarımı yapılıyorsa öğrenci karakterini istediği gibi seçmeli, istediği renkte boyamalıdır. Verilmek istenen kazanım zihin haritası, akış diyagramı vb. materyaller ile somutlaştırılmalıdır. Müfredat konusu oldukça önemlidir. Bizim de üzerine uzun zaman ayırdığımız bir konudur. Profesyonel danışmanlık hizmeti almak için Atölye Vizyon’ u ziyaret edebilirsiniz.

 

5-Eğitmen

Atölye Vizyon Ataşehir Kodlama

Atölyemizin en kıymetlisidir, ortam nasıl olursa olsun, içerik ne kadar zengin olursa olsun öğretmenin tutum ve davranışı oldukça önemlidir.

Öğretmen;

Her şeyden önce çocukları sevmeli

Onları gözlemlemeli, yaratıcı düşünmeye sevk etmeli

Yol gösterici olmalı

Problem çözme becerileri gelişmiş olmalı

Kendini güncelleyebilmeli, yeniliğe açık olmalı

Giyimine özen göstermelidir.

Aslında diyoruz ya 21.yy becerilerine sahip bireyler yetiştirmek istiyoruz diye. Öğretmenimiz de bu becerilerin farkında olmalı ki öğrencilerimize yeni beceriler kazandırabilsin. Küçük-büyük ortam fark etmeden kodlama atölyesi oluşturulabilir. Önemli olan sevgidir sevginin karşı tarafa geçmesidir. Kodlama atölyesi nasıl kurulur konusundaki soru işaretlerinizi az da olsa giderdiğimizi düşünüyorum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın başka bir yazıda görüşmek üzere…

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri