Sömestr Tatili

Merhaba bu yazımızda sizlerle sömestr tatili için oyun tavsiyelerine göz atacağız. Bu tatili heyecanla bekledik. Çok da hak ettik. Peki, dinlenirken eğlenmeye eğlenirken de öğrenmeye ne dersiniz?

Oyun oynamak oldukça eğlenceli ve sürükleyicidir. Sömestr tatili için oyun tavsiyeleri yazımızda sizlerle eğitici oyunlardan bahsedeceğiz. Eğitimde oyunlaştırma teknikleri sıkça kullanılmaktadır. Öyledir ki oyunlar ile bir konunun anlatılması akılda kalıcılığı artıran bir durumdur. Oyun oynamayı sevmeyen var mı? E oyun oynarken yeni bir bilgi öğrenmek? Kulağa oldukça güzel geliyor değil mi?

Şimdi sizlere bahsedeceğim oyun ve uygulamalar ile hem eğlenceli vakit geçirecek hem de yeni bilgiler edineceksiniz.

Bilgisayar destekli oyun ve uygulamalar

 1. Quiver ile artırılmış gerçeklik

Quiver bir artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. Telefon veya tabletinize yükleyeceğiniz uygulama ile sitesinde bulunan boyama kağıtlarını kameraya okutarak 3boyutlu hale getirebiliyorsunuz. Oldukça eğlenceli J

 

Detaylı bilgi için; https://quivervision.com/

 

Artırılmış gerçeklik uygulamaları hakkında detaylı bilgi için “Eğitimde artırılmış gerçeklik uygulamaları” blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 1. Yapay zeka uygulamaları

GauGan: Basitçe çizdiğimiz şekillerin birkaç adımda profesyonel tablolara dönüşmesini sağlayan bir yapay zeka uygulamasıdır.

 

http://nvidia-research-mingyuliu.com/gaugan/ sitesine giriş yaparak sanatçı ruhunuzu ortaya çıkarabilirsiniz.

QuickDraw: Google tarafından geliştirilen bir oyundur. Çizdiğiniz resmin neye benzediğini tahmin etmeye çalışan bir yapay zeka uygulamasıdır.

 

https://quickdraw.withgoogle.com/ sitesine giriş yaparak hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

 1. Kodlama uygulamaları

Kodlama uygulamalarına önceki blog yazılarımızda yer vermiştik. Kendi oyunlarınızı geliştirebileceğiniz algoritma kavramını pekiştireceğiniz oyun ve uygulamalar için tıklayınız.

Sanal geziler

 • Müze Gezisi

https://sanalmuze.gov.tr/ sitesine giriş yaparak pek çok müzeye sanal ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Gazi Müzesi

Zeugma Müzesi vb.

 • Atlanta hayvanat bahçesi

https://zooatlanta.org/panda-cam/ sitesine giriş yaparak hayvanat bahçesindeki pandaların sevimli hallerini canlı olarak izleyebilirsiniz.

 • Monterey Bay Akvaryum

https://www.montereybayaquarium.org/animals/live-cams/kelp-forest-cam/  sitesine giriş yaparak denizanası, köpek balığı, penguenlerden oluşan akvaryumu canlı izleyebilirsiniz.

Kutu Oyunları

 • Tabu

Bir kelimeyi yasaklı kelimeleri kullanmadan anlatmanız gereken bu oyunda zihni ve dikkati canlı tutmayı sağlıyorsunuz. En keyifli kutu oyunlarından biri.

 • Scrabble

Taşları dizerek kelimeler yarattığınız bu oyunda her bir taşın puanı farklı. Scrabble hem kelime haznemizi geliştirir hem de çok eğlendirir.

Sizler de sevdiğiniz kutu oyunlarını bizlerle paylaşabilirsiniz…

 

Dikkat ve Konsantrasyon Geliştirme Oyunları

 • 2 resim arasındaki farkı bulmak
 • Puzzle yapmak
 • Şişirilmiş bir balonu düşürmeden evin içinde dolaşmak
 • Kulaktan kulağa oyunu oynamak

Bu listeye çok daha fazla oyun ve uygulama eklenebilir. Sizler de aklınıza gelen fikirleri bizimle paylaşmayı unutmayın.
Ayrıca çocuklarımız ile okuduğumuz kitaptaki bazı bölümleri resmetmek, tekerlemeler söylemek, bilmeceler türetmek, birlikte yemek yapmak gibi aktivitelere zaman ayırarak keyifli zamanlar geçirebiliriz.

Kaliteli zaman geçireceğiniz farklı aktiviteler için Atölye Vizyon ’u ziyaret edebilirsiniz.

ailece etkinlik

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri